11. GÖNÜLDEN ÖDÜLLER BAŞVURULARI BAŞLADI!

Özel Sektör Gönüllüler Derneği () tarafından 2007 yılından itibaren düzenlenen ’in yeni dönem başvuruları başladı. Bu yıl 11’ncisi dağıtılacak Gönülden Ödüller’de şirket çalışanlarının geliştirip uyguladıkları, toplumda fark yaratan “Gönüllülük Program ve Projeleri” ödüllendirecek. Başvurular 13 Nisan 20 – Cuma gününe kadar yapılabilecek.

“Gönülden Ödüller” Türkiye’de özel sektör kurumları ve çalışanlarının gönüllülük çalışmalarını destekleyerek yaygınlaşmasını sağlamak ve toplumda fark yaratan iyi örnekleri ödüllendirmek amacıyla 2007 yılından bu yana düzenleniyor.Bu yıl 11’ncisi düzenlenecek ödül töreninde Türkiye’nin önde gelen sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların gönüllülük program ve projeleri ödüllendirilecek. Bugüne kadar finans, enerji, teknoloji, ilaç, perakende, otomotiv gibi Türkiye’nin önemli sektörlerinde faaliyet gösteren kuruluşlar, başarılı ve yaratıcı gönüllülük projelerine imza atarak çeşitli kategorilerde ödül sahibi oldular.

11. Gönülden Ödüller ödül kategorileri şöyle:

  • En Başarılı Gönüllülük Programı Ödülü:
  • En Başarılı Gönüllülük Projesi Ödülü:

Gönüllülük Programı’nı kurumsal bir şekilde ve etkin olarak yürüten ve kurum çalışanlarında gönüllülüğü yaygınlaştırmada başarılı olan şirketin ödüllendirilmesi.

Toplumun bir ihtiyacını karşılamada başarılı olan ve/veya ilgili konuda önemli derecede katma değer ve pozitif etki yaratan Gönüllülük Projesi’nin ödüllendirilmesi.

  1. En Yaratıcı Gönüllülük Projesi Ödülü:

Bir toplumsal ihtiyacı belirleyerek buna yaratıcı ve kalıcı çözüm geliştiren Gönüllülük Projesi’nin ödüllendirilmesi.

Gönülden Ödüller Seçici Kurulu’nun yapacağı değerlendirmeler sonucunda ödüle değer bulunan proje ve programlar 17 Mayıs 2018 Perşembe Albert Long Holl’da gerçekleşecek ödül töreninde sahiplerini bulacak.

Bu yıl 15.yılını kutlayan Özel Sektör Gönüllüler Derneği (ÖSGD), Kurumsal Gönüllülüğün yaygınlaşması, özel sektörün bilgi, beceri ve deneyimlerinin gönüllülük yoluyla sivil topluma aktarabilmesi için 70’e yakın şirket üyesi ve 8 binin üzerinde aktif gönüllü çalışan faaliyet gösteriyor.

2007 – 2018 Gönülden Ödüller Program Ödülü alan Şirketler

  • Gönülden Ödüller 2007; Holding Gönüllülük Programı
  • Gönülden Ödüller 2008; Citibank, Citi Gönüllü Programı
  • Gönülden Ödüller 2009; Bilim İlaç Toplum Takımı
  • Gönülden Ödüller 2011; , Ülkem İçin
  • Gönülden Ödüller 2012; Viko, Aydınlık Toplum Gönüllüleri
  • Gönülden Ödüller 2015; Borusan Otomotiv, Okyanus Platformu
  • 10. Gönülden Ödüller; Sabancı Holding, Sabancı Gönüllüleri

Neden özel sektörde gönüllülük?

Özel sektörün gönüllülüğü, hem topluma, hem şirket performansına ve hem de çalışanın kendisine fayda sağlayacak bir araçtır. Yapılan bazı araştırmalarda, gönüllülük projelerine katılan çalışanlar arasında motivasyonlarının yükseldiği, şirket performansı, ürün ve hizmet kalitesinin ve verimliliğin de arttığı gözlenmiştir. Ülkemizde özel sektör gönüllülüğünün hem topluma, hem şirket performansına ve hem de çalışanın kendisine fayda sağlayacak bir araç olduğu bilincinin yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye’nin önde gelen şirketleri çevre, kültür, eğitim, sağlık, insan hakları, yerel kalkınma gibi toplumsal konularda çalışanlarını da dahil ederek aktif gönüllülük yapıyorlar. ÖSGD, Sivil Toplum Kuruluşları ile toplum arasında köprü oluşturarak kurumsal gönüllülük programlarıyla bu ilişkiyi sürdürülebilir kılmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

2018 yılında 15’ncu yılını tamamlayan ÖSGD; Okul Dostu Programı, Meslek Lisesi Koçları Programı, Öğrenen Çocuk Sorumlu Birey gibi geniş katılımlı programları hayata geçirdi.