Şiddetli lodosta 2008 yılında batan R7;nin yerine yapılan 8 metre uzunluğundaki akıllı yüzer iskele Haliç TersanesiR7;ne ulaştı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından, inşa edilen iskele  dün akşam saatlerinde Tuzla’dan yola çıkıp Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait bot yardımıyla gece saat 04.00 sıralarında Haliç Tersanesi getirildi. Öte yandan Yeni Karaköy Yolcu Salonu, geçerken herhangi bir olumsuzluğa karşı Sahil Komutanlığı  ve Deniz Polisi de tedbir amaçlı eşlik etti.

ve Yeni Galata köprüsü gece saatlerinde yeni Karaköy iskelesi gelmesi nedeniyle ve yaya trafiğine kapatıldı. İskele nin geçişinin ardından köprüler tekrar kapatılarak trafiğe açıldı.

YENİ KARAKÖY YOLCU SALONU
Deniz üzerinde yüzer olarak tasarlanan iskele 81 metre boyunda, 27.6 metre eninde. 3.5 metre yüksekliği bulunan yeni yüzer iskelenin ana güverteden çatıya olan yüksekliği 7.5 metre İskele teknik özellikleri itibari ile 2 bin 236 metrekarelik alandan oluşurken, 2 bin ton ağırlığında bulunuyor. İskele hizmet vermeye başladığında sancak ve deniz tarafındaki alınlık bölümünden aynı anda üç vapur yanaşarak yolcu indirip bindirebilecek. İskelenin tersanedeki son işlemlerin tamamlanmasının ardından hizmet vermeye başlayacak.