Bu haftaki gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Geçen hafta Tünel Meydanı’ndan başladığımız yolculuğumuza yine İstiklal Caddesi üzerindeki tarihi yapıları gezerek sürdürüyoruz. Adeta eskimeyen bu yapılar, Beyoğlu’nu gezen veya eden insanları her seferinde bir kez daha büyülüyor.

İstanbul’daki gezilerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Hatırlayacağınız üzere geçen haftaki semt gezimize İstanbul’un tarihi ilçesi Beyoğlu’nun bir bölümünü gezmiştik. Bu hafta ise gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. İlk durağımız meşhur Ailesi tarafından , Art Nouveau tarzında 20. yy’ın başlarında inşa edilmiş. olan Anzavur Pasajı. Eskiden, Aznavur Pasajı‘nın üst katlarında Aznavur Ailesi ikamet edermiş. Günümüzde, takı, aksesuar ve çeşitli kıyafetlerin satıldığı küçük dükkanları görüyoruz. Hemen yakınında ise daha çok gençlerin yorgunluk atıp çay ve kahvelerini yudumladıkları Hacopulo Pasajı var. İstiklal Caddesi’nin en tarihi yapılarından olan, Hacopulo Pasajı, 1871 yılında yaptırılmış. Hacopulo Pasajı‘nı kimin yaptırdığı tam olarak bilinmiyor. Bazı kaynaklarda Rum Terzi Hacopulo tarafından inşa ettirildiği söylenirken, bazılarında Rum Tüccar M. Hacopulo, Rum Banker Kiryako John Hacopulo veya Galatalı Banker Yorgo Zarifi Hacopulo gibi farklı isimleri görüyoruz. ’in sürgüne gönderilmesine sebep olan İbret Gazetesi burada bir dükkanda basılırmış.

Ünlü fotoğrafçı Ara Güler’in babasının eczanesi de bu pasajdaymış.

Beyoğlu Gezilecek Yerler arasında olan pasaj günümüzde bir çok kafeye ev sahipliği yapıyor. Bilindiği gibi İstanbul çok eski şehir. Bir çok medeniyete ev sahipliği yaptı ve halen yapıyor. İstanbul denilince ünlü Fransız İmparator Napolyon Bonapart’ın “eğer dünyanın bir başkenti olsaydı, bu kesinlikle İstanbul olur” sözü geliyor aklıma. Aslında Bonapart’ın ne kadar haklı olduğu ortada. Beyoğlu’da neredeyse tarihi boyunca bir çok millete ve farklı dinlere mensup insanlara ev sahipliği yaptı ve yapıyor. Beyoğlu’nun tarihi yapıları kadar kiliseleri de meşhur. Pasajın biraz ilerisinde yine bir kilise çıkıyor önümüze. Tarihi Panayia Rum Ortodoks Kilisesi… Hacopulo Pasajı‘nın içine girip soldaki merdivenlerden yukarı çıktığımızda Panayia Rum Ortodoks Kilisesi’ne ulaşıyoruz. Kilise 1807 yılında açılmış ve 1893 yılında restorasyondan geçmiş. Yeniden İstiklal Caddesine indiğimizde yine bir pasaja uğruyoruz.

Elhamra Han, 1922 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından Neo Klasik tarzında yapılmış. Hanın içinde açılan Elhamra Sineması döneminin en şık ve iyi sinema salonlarından biriymiş. Atatürk de fırsat bulduğunda burada film seyredermiş.

1999 yılında buradaki sinema salonu yanmış. İstiklal Caddesi’nin ortasına geldiğimiz ise tarihi bir okul ile karşılaşıyoruz. Tarihi 1512 yılına kadar uzanan Galatasaray Lisesi, bugünkü görünümüne 1868 yılında Sultan Abdülaziz zamanında kavuşmuştur. İlk defa, 16. yy’da, Topkapı Sarayı’nda verilen eğitimlere vermesi amacıyla, Sultan II. Beyazıt tarafından kurulmuştur. Galatasaray Lisesi; İstanbul’da, İstanbul Üniversitesi’nden sonra en eski eğitim kurumudur. 19. yy’da İmparatorluğu’nun batılılaşma ve modernleşme çalışmalarına hız verince, buradaki eğitim binaları genişletilmiş ve yenilenmiştir. Sultan Abdülaziz‘in, Fransız eğitim modelini getirmesiyle, Fransızca dersleri de başlamıştır.

Adını da Galatasaray Lisesi’nden Galatasaray Meydanı’nın hemen yanında tarihi bir yapı olan Galatasaray Postanesi’yle karşılaşıyoruz. 1875 yılında Ermeni Mimar Theodor Sıvacıyan tarafından cephesi mermer olarak yapılmış.

Bina, 1907 yılında Postane Telgraf Nezareti tarafından satın alınmış. Bir dönem, İngiliz ve Alman Telgraf Şirketleri de aynı binada hizmet veriyormuş. İstanbul Radyosu , BBC ve Alman radyoları da buradan yayın yapmışlar. Galatasaray Postanesi, 1977 yılında tamamen yanmış. Daha sonra onarılan bina, 1998 yılında müzeye dönüştürülmüş. Önümüzdeki hafta gezimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.

 

 

Beyoğlu tarihine bakış

Geçen hafta İstanbul’un tarihi semti ile bilgiler vermiştik. Bu hafta biraz daha eskiye ineceğiz. Osmanlı İmparatorluğu tarihi kenti feht etmeden önce Beyoğlu civarında Cenevizlilerin hakimiyeti var. 12.yy ile 15.yy’ları arasında Akdeniz’deki ticari üstünlüğü ellerinde bulunduran Cenevizliler de bu bölgede özerk bir kent yaratıp, adeta devlet içinde devlet olurlar. Üstelik gettolaşmayı da gönüllü olarak tercih ederler.

Önce bir askeri gözetleme kulesi, ardından da surlar inşa ederek burayı kentten yalıtırlar. Ancak deniz ticareti konusunda hayli maharetli olan İtalyan denizciler Haliç limanlarında yürüttükleri ticaret ile zenginleşerek, Bizans’tan daha zengin bir yerleşim olurlar. Eski adı ile “Pera” olan yerleşme ise sur dışında kurulmuştur.

Burası 16. yüzyılda Osmanlı ile birlikte varolmaya başlayan yabancı elçilikler, misyonlar varoluncaya dek, kalabalık bir Latin yerleşmesi olan Galata’nın sayfiyesi olan, bağların bahçelerin ve tek tük sıcak İstanbul yazlarında kaçılan köşklerin, iç piyasanın şarap üretimini karşılayacak ölçekte bağlar ve bahçelerin bulunduğu bir köy yerleşmesiydi.

Bu tarihlerde bölgede varolan tek tük yapılar içinde en önemlileri: Galatasarayı Ocağı ya da bir başka deyimle Acemi Oğlanlar Kışlası, Galata Mevlevihanesi, Şahkulu Mescidi, Asmalımescit Mahallesi ve Ağa Cami çevresinde öbeklenmiş tek tük Türk yerleşmeleri idi.

Bölgenin deyim yerinde ise talihini döndüren etken Kanuni’nin kralına olan desteği sonucu gelişen sıcak ilişkiler ve kapitülasyonlar ile avantaja dönüşen dostluk ilişkisinin bir sonucu olarak burada açılan Fransız Büyükelçiliği ile bölgenin bir elçilikler bölgesine dönüşmesi sürecidir.

Fransız Büyükelçiliği’ni (Fransız Sarayı), Venedik Elçiliği (Venedik Sarayı) izler, onların arkasından ise İngiliz Elçiliği, Polonya Elçiliği ve Hollanda Elçiliği açılarak ilk elçilik yerleşmesi başlar. Onları 17 ve 18.yy’da başka elçilik yerleşmeleri, onlarla birlikte yabancı misyonlarının görevlilerinin bölgeye yerleşmesi taip eder.