Bu haftaki durağımız, tarihi bir yer değil. çok deniz ve doğanın iç içe geçtiği eşsiz Boğaz’ın müthiş manzarasının büyülediği yer Bebek sahilindeyiz. Havanın güneşli olduğu zaman gezilecek ve temiz havayı içimize çekebileceğimiz bir yer

’un gezilecek yerlerine olan yolculuğumuz devam ediyor. Bu haftaki durağımız daha tarihi bir olması dışında deniz ile yeşilin birbirini tamamladığı ve Boğazı’nın sakin koyu olan Bebek Sahilindeyiz. Bebek’te Gezilecek Yerler daha çok Boğaz kıyısında bulunuyor. Bebek Sahil’inden ’un güzel manzarasını seyretmek isteyen bir çok İstanbullu, özellikle hafta sonlarında yürüyüş yapmak ve Boğaz’ın güzel havasını almak için buraya geliyor. ’da yaşayan yabancıların da uğrak yeri olan Bebek’te, tanınmış bir çok restaurant ve kafe bulunuyor. Bebek’te Gezilecek Yerler listesinin ilk sırasında Bebek Parkı bulunuyor. Her mevsimde ayrı güzel olan Bebek Parkı’nda bahar aylarında Bebek Şenliği düzenleniyor. Bebek Şenliği döneminde cıvıl cıvıl olan parkta, kurulan tezgahlarda özel tasarım takılardan kıyafetlere kadar bir çok şey satılıyor. Ayrıca müzik gruplarının yaptığı konserleri de dinleyebilirsiniz. Bebek Parkı’nda bir bankta oturup Boğaz’ın manzarasını seyredebilirsiniz veya yürüyüş yapabilirsiniz. Köpeğiniz varsa, burada köpekler için düzenlenmiş ayrı bir bölüm de bulunuyor. Bebek Sahil’ini süsleyen, Bebek Camii 726 yılında Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılmış. Bebek Camii ilk önceleri Hümayun-u Abad isminde anılıyormuş. Valide Paşa Yalısı, 902 yılında İtalyan Mimar Raimondo D’Aronco tarafından yapılmıştır Bebek Parkı’nın hemen yanında bulunan ve Boğaz kıyısındaki zarif mimarisi ile dikkat çeken yapı, şu anda Mısır Konsolosluğu olarak kullanılıyor.Bebek Camii’nin hemen yanında bulunan mekan, özellikle hafta sonu magazin programlarında adını sıkça duyduğumuz bir yer.

Valide Paşa Yalısı

Bebek Sahilinde bulunun en dikkat çekici yapılarından bir tanesi de Valide Paşa Yalısı. İlginç bir tarihçesi var. Ancak Emine Valide Paşa Yalısının tarihi 1781 yılına dayanmaktadır. 1781 yılında inşa edilen yalı, Sultan II.Mahmut’un sadrazamı Rauf Paşa tarafından satın alınarak tekrar yenilenmiştir. Ardından Tazminat devri sadrazamlarından Ali Paşa yalıyı satın alarak buranın sahibi olmuştur. Ali Paşa’nın vefatından sonra Sultan II.Abdülhamit mirasçılardan satın almıştır. II.Abdülhamit yalıyı satın aldıktan sonra burayı son Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa’nın annesi Emine Valide Paşa’ya hediye etmiştir. Döneminde ilk kez paşa ünvanı bir kadına verilmiştir. O da Emine Valide Paşa’dır. Bu ünvanı Emine Hanım’a veren Sultan II.Abdülhamit’tir. Emine Valide Paşa Mısır’dan geldiğinde kaldığı yer bu yalı olmuştur. Yalının tekrar yapılmasını isteyen Emine Valide Paşa yalının yeniden inşa işini İtalyan mimar Raimondo D’Aranco’ya vermiştir. Mimar 1902 yılında sarayı tekrar inşa etmiştir. Sahil tarafından 3 kat, cadde tarafından 2 kat olarak inşa edilen sarayın 48 odası, 76 metre uzun rıhtımı ile bugün Boğaz’ın en büyük yalılarından biri olarak bilinmektedir. döneminden sonra Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile Emine Valide Paşa yalıyı Türk Devletine bağışlamak istemiş ve resmi yazışmalar süreci başlamıştır. Emine Valide Paşaresmi yazışmalarda kendisine Bebekli Emine Hanım olarak hitaben yazılan yazışmadan sonra yalıyı bağışlamaktan vazgeçip Mısır’ın İstanbul’da bir diplomatik binası olmadığını öğrenmesiyle, ölünceye dek oturma koşulu ve öldükten sonra da av köşkünün yıkılması şartı ile yalıyı Mısır Hükümetine bağışlamıştır.

15.Haziran.1931 yılında Emine Valide Paşa’nın vefat etmesinin hemen ardından oturduğu yalı yıktırılır. O zamandan bu yana bakımsızlık içinde yapayalnız kalan bina üzerinde 2.5 yıl restorasyon çalışmaları başlamış ve 2011 yılında açılmıştır. Yalının bilinen diğer isimleri ise Hidiva Sarayı, Hidiv İsmail Paşa Yalısı, Valide Paşa Yalısı, Emine Valide Paşa Sahilsarayı, Mısır Konsolosluğu’dur. Yalının art nouveau mimarisi, kolonlardaki süslemeler, yalı merdiveninin güzelliklerinin dışında yalı çatısının tam ortasındaki II.Mahmut Güneşi en dikkat çekici olanıdır. Güneş’in içinde Allahın isimlerinden 2 tanesi Ya Hafız Ya Emin yazılıdır. Boğaziçi’nin tam ortasında güzel mi güzel saray Emine Hanım’a paşa demediğimiz için Mısır Hükümetinin oldu. Bize de şimdi öylece uzaktan bakmak düşüyor.

Deniz hakim cami

Bebek Camii ya da asıl adıyla Hümayun-u Abad Camii, Bebek’de; Cevdet Paşa Caddesi üzerinde,Bebek Vapur İskelesi’nin hemen yanında bulunmaktadır. 1912 yılında tarafından,burada daha önceleri Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılmış olan bir caminin yerine inşaa edilmiştir. 1726’da Boğaziçi’nde, Sultan III. Ahmet’in ünlü Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından, Bebek Köyü yazlık bir yerleşim yeri olarak düzenlenirken, Padişah için yapılan Hümayun-u Abad Kasrı yanına, bir de cami yaptırılır. Bebek Camii hakkında Hadika’da şunlar yazar: “Fevkani bir camidir. Altında mektebi ve minaresinin altında çeşmesi vardır. Minareye çeşme haznesinden çıkılır. Çeşmenin üstünde 1138 tarihi vardır. Karşısındaki hamam (Bebek Hamamı) bu caminin vakfı olan yapılardandır. Cami-i Şerif’in yanında Hümayun-u Abad adında bir kasr vardır ki halk ağzında Bebek Köşkü denilir.” Kagir mi ahşap mı olduğu hakkında kesin bir bilgi olmayan ancak gördüğü çeşitli onarımlarla 20. y.y. başlarına kadar gelebilmiş olan Bebek Camii, Evkaf Nazırı Mustafa Hayri Efendi tarafından yıktırılmış, 1912’de dönemin Vakıflar Baş Mimarı Bey’e bugünkü cami yaptırılmıştır. Cami, alçak beton duvarlarla çevrili bir avlu içindedir. Avlu kapısından girince karşımıza çıkan çeşme üzerindeki küçük kitabede “Ve minel mâ-i külli şey’in Hay, sene 1138” yazar. I. Ulusal Mimarlık üslubunun bütün özelliklerini yansıtan,kare planlı, kesme kufeki taşından inşaa edilmiş olan Bebek Camii’nin,üç tanesi ön cepheye, ikisi yan cephelere bakan, payelerle taşınan beş sivri kemerli son cemaat yerinin, revakının üzeri üç kubbe ile örtülüdür. Bu bölüm son yıllarda kapalı bir mekan haline getirilmiştir. Caminin kitabesi, son cemaat yerinin orta kemeri üzerindedir. Kemerli bir kapıdan girilen harim, duvara gömülü sekiz yarım paye ile desteklenen bir kubbe ile örtülüdür. Kubbe geçişlerinde çeyrek kubbeler kullanılmıştır. Dıştan kemer köşelerine, küçük birer ağırlık kulesi yerleştirilmiştir. Caminin, ikisi son cemaat yerine bakan, ikisi mihrap duvarında, birer tanesi de yan duvarlarda olmak üzere altı tane büyük penceresi vardır. Bu büyük pencerelerin üstünde, ortadaki uzun, iki yandaki üst kısımları kemerli olan 16 pencere vardır. Cami bu şekilde altısı büyük, yirmi sekizi küçük olmak üzere toplam 34 pencere ile aydınlatılmıştır. Yapının istalaktitli mermer mihrabı mukarnas kavsaralı olup, bitkisel motifli kalem işleri ile bezelidir. Minberi ile kürsüsü ahşaptır. Ahşap olan kadınlar mahfiline, ahşap parmaklıklarla sınırlanmış olan müezzin mahfilinin doğu tarafından, yine ahşap bir merdivenle çıkılır. Son cemaat yerinin sağ tarafında, batı duvarına bitişik olan taş minaresi, yüksek kare kaideli ve çokgen gövdeli olup şerefesinin altı üç sıra mukarnaslıdır. Caminin dış mimarisi oldukça yalındır. Yalnızca küçük palmet ve rozetlerle hareketlilik sağlanmıştır.