Mega Kent’te bu haftaki durağımız hafta sonu temiz eşliğinde Boğaz manzarasını izlemek isteyenlerin uğrak yeri olan Anadolu Kavağı. Özellikle hafta sonlarında çok turist çeken Anadolu Kavağı, sahilinde bulunan balıkçı tekneleri, yemyeşil tepeleri ve boğaz manzaralı evleri ile huzur dolu bir görüntü veriyor

’un gezilecek yerlerine olan yolcuğumuz hız kesmeden devam ediyor. Bu haftaki durağımız evde oturmaktan ziyade temiz hava ve eşsiz Boğaz’ın manzarasıyla iç içe olmak isteyenlerin uğrak yeri olan Anadolu Kavağındayız. Anadolu Kavağı, ’un Beykoz ilçesine bağlı küçük bir sahil ve balıkçı kasabası. Bir gününüzü şehrin gürültü ve karmaşasından uzakta geçirmek isterseniz, çok da uzakta olmayan bu rotayı tercih edebilirsiniz. Özellikle hafta sonlarında çok turist çeken Anadolu Kavağı, sahilinde bulunan balıkçı tekneleri, yemyeşil tepeleri ve boğaz manzaralı evleri ile huzur dolu bir görüntü veriyor. Buraya gelen turistlerin amacı; temiz deniz havası almak ve balık yemek. Daha sonra küçük meydanında dolaşıp, boğaz manzarası eşliğinde demli bir çay da içebilirsiniz. Anadolu Kavağı, balıkçı ve sahil kasabası olduğundan buradaki restaurantlar özellikle balık yemekleri konusunda uzmanlar. Sabah erken saatlerde tutulan balıklar, taze taze buralardaki restaurantlara getiriliyor ve pişiriliyor. Ayrıca burada de çok meşhur ve isterseniz restaurantlarda , isterseniz de ayaküstü ekmek arası alarak gezinerek yiyebilirsiniz. Boğaz manzarası eşliğinde balığınız servis ediliyor. Yemeğinizi yedikten sonra buranın meşhur waffle ve dondurmalarının tadına bakabilirsiniz. Sabah saatlerinde buraya gelerek bir gününüzü ayırırsanız. Önce bir kahvaltı, sonrasında biraz çevreyi gezerek, daha sonra balık yiyerek gününüzü keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Yoros Kalesi’ni görmeden geçmeyin

Sahilden yukarıya doğru çıktığınızda ise çok geniş bir panoramaya sahip Yoros Kalesi’ne ulaşırsınız. Yoros Kalesi, 800 yıllık antik bir kale ve çok önemli bir tarihi eser. , Bizans ve ’nın Karadeniz’e açılan kapısı olan kale ve çevresinde arkeolojik çalışmalar yapılıyor. Yoros Kalesi İstanbul’un Kültürel Miraslarından biri. Gelen turistlerin her zaman ilgisini çekiyor.

Anadolu Kavağı’na Nasıl Gidilir?

Anadolu Kavağı’na belediye otobüsü veya şehir hatları vapurları ile ulaşabilirsiniz. Anadolu Kavağı’na İETT Belediye Otobüsü ile Ulaşım: En ucuz ulaşım yolu belediye otobüsünü kullanmaktır. Üsküdar-Anadolu Kavağı İETT Belediye Otobüsü ile Ulaşım: Üsküdar’dan kalkan 15 KÇ Çavuşbaşı – Üsküdar ve 15 ŞN Şenevler – Üsküdar hatlarına binerek, Kavacık Dörtyol durağında inerek 15A Kavacık- Anadolu Kavağı otobüsüne binerek Anadolu Kavağı’na ulaşabilirsiniz.

 

Eminönü ve ’den Deniz Yoluyla Ulaşım:

Eminönü’den kalkan vapurlarla, yalıların ve boğazın sunduğu manzaralar eşliğinde buraya gelinebilir. Ayrıca yaz aylarında Mehtap Gezisi olarak düzenlenen Bostancı – Anadolu Kavağı vapur seferleri ile gelinebilir. Sarıyer – Anadolu Kavağı arasında da vapur seferleri bulunuyor.