Bu hafta ’te yine tarihi bir mekandayız. Geçmişi neredeyse kadar eskiye dayanan ve insanların şifa aradığı bir yer. Neresi mi ? Tabi ki, tarihi Mısır Çarşısı… Mısır Çarşısı’nda, genel olarak şifalı bitki satan aktarları 354 yıldır ayakta duruyor

İstanbul’daki gezilerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Bu haftaki durağımız yine bir tarihi mekan. Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Eminönü semtinin tarihi yapısı Mısır Çarşısı oldu. Neredeyse 400 yıla yaklaşan tarihi Mısır Çarşısı, genel olarak şifalı bitki satan aktarları, baharatçıları, kurutulmuş bitkileri, organik besinleri, kuruyemişçileri yanı sıra çeşitli gıda maddeleri ve şarküterileri bulabileceğiniz sağlıklı bir pazar olarak geçmişten günümüze gelmiştir.

Bugün de yerli yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapan Mısır Çarşısında daha içeri girdiğinizde baharatların ve şifalı bitkilerin kokusu ile sizi bir başka diyara ve sağlıklı bir dünyaya götürecek. İçerideki kokuların bile verdiği güveni hissedebilmek mümkün. Kapalı Çarşıya benzeyen ancak daha küçük olan Mısır Çarşısı, Devletinde 34 yıl Valide Sultanlık yapan, Kösem Sultan’ın gelini, 4 yaşında Padişahı olan 4. Mehmed’in validesi Turhan Sultan tarafından 1664 yılında yaptırılan Mısır Çarşısı, Eminönü Yeni ile Çiçek Pazarı arasında yer almaktadır. İki ana giriş kapısı Eminönü ve Sultanhamam yanı sıra Tahtakale, Mercan, Süpürgeciler gibi yan kapıları ile hayata bağlanmaktadır.

Maalesef çok farklı ve katkı maddeleri içeren besinler ile beslenmemiz, hayatın getirdikleri, götürdükleri, stres, şeker, genetik gibi birçok etkene bağlı veya değil birçok tartışma konusu içerisinde yaşadığımız bir gerçek Kanser Hastalığı sayesinde hayatımıza girdi Organik beslenme. Mısır Çarşısı geçmişteki insanlar için normal sayılabilecek doğal ürünleri bugün Mısır Çarşısı gibi ender bulunan Organik Pazarlarda bulup, sağlıklı beslenmeye ve mevcut hastalıklarımızı şifalı bitkiler yardımı ile vücutlarımıza kimyasal zehirleri almadan atmaya çalışıyoruz. Mısır Çarşısına gidince aslında bende alışveriş delisi gibi oluyorum. Süper kokuları, ve kendine çeken cazibeli bitkileri ve çayları denemek için saldırıyorum. Favorilerim biraz klasik ancak çok lezzetli; Ihlamur, Kuşburnu, Elma ve Gül tohumu çayları, Meşhur Gümüşhane Kömesi, Pestil Muskası gittiğimde mutlaka alışveriş sepetimde olmazsa olmazlarım oluyor. Sağlıklı beslenmek bir yana değişik lezzetleri ve tarihi kokusuyla Mısır Çarşısını görmek, atmosferini yaşamak size iyi gelecektir.

Çarşı’nın bölümleri

İki çarşının birleşiminden oluşan Mısır Çarşısı, “L” planlı olarak inşa edilmiş. Doğu-batı doğrultusunda uzanan kolunun diğerine göre daha uzun olduğu mekânda iki çarşının birleşim noktasında Dua Meydanı yer alıyor. Çarşıda dördü büyük, ikisi küçük toplam altı kapı bulunuyor. Tarih boyunca değişik isimlerle anılan bu kapılardan “L” plan şemasına göre uçlarda yer alanlar, yapıya mimari zenginlik katmaları için iki katlı olarak inşa edilmişler. Ana giriş-çıkış kapısı olarak kullanılan bu bölümlerin üst katları, Osmanlı döneminde ticari anlaşmaları çözen mahkemeler ev sahipliği yapmış. Katlardan birinde esnaflar arası, diğerinde ise halk ile esnaf arasındaki anlaşmazlıklara bakan kadılar görev yapmış. Çarşı, bodrum da dâhil olmak üzere üç katlı olarak tasarlanmış. Bodrum kattaki bölümler günümüzde çoğunlukla depo olarak kullanıyor. Ziyaretiniz boyunca zaman geçireceğiniz asıl bölüm olan zemin katta, alışveriş mekânı olarak kullanılan dükkânlar bulunuyor. Uzun kolda 46, kısa kolda ise 36 dükkâna yer verilmiş. Tarihi çarşının en üst katındaki kare şekilli odalardansa ofis olarak yararlanılıyor. Öte yandan Çarşıyı cumartesi de dâhil olmak üzere haftanın her 08.00–19.30 arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Tarihi mekân, pazar günleri ise 09.30-19.00 saatleri arasında faaliyet gösteriyor. 29 Ekim ve dini bayramlar boyunca çarşı kapalı tutuluyor. Yukarıda belirttiğim saat ve günler dışında Mısır Çarşısı, sadece rezervasyon yaptıran grupların ziyaretine açık tutuluyor.

Ulaşım çok basit

Eminönü sınırları içerisindeki tarihi çarşı, Yeni Camii’nin hemen arkasında yer alıyor. Çiçek pazarı ile yan yana olan çarşıya ulaşım konusunda en fazla alternatifi İETT otobüsleri sunuyor. Çünkü İstanbul’un neredeyse her merkezi noktasından çarşının bulunduğu Eminönü’ne seferler düzenleniyor. Ayrıca Üsküdar, Bostancı ve Kadıköy gibi semtlerden deniz otobüsleri veya vapur seferlerini kullanarak bölgeye rahatça ulaşabilirsiniz. Ulaşımda nostaljik seçenekler kullanmak size daha fazla keyif veriyorsa, Bağcılar-Kabataş arasında çalışan tramvayı veya Şişhane’den ’e inen füniküleri tercih edebilirsiniz. Yalnız ’e indikten sonra çarşıya gitmek için kısa bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.