BAKAN ARSLAN İLE SANBOT ARASINDA YAŞANANLAR

Zirveye katılmakla amaçlarının Türkiye’yi robot teknolojisiyle tanıştırmak olduğunu kaydeden Coşkun Aydemir, Bakan Arslan robot Sanbot arasında yaşanan olaya da değindi. Aydemir, “O gün olan şey; robot sadece anlamadığını söyledi. Tabi bu çok farklı şekilde yorumlanabildi. Ancak bir robotun durmadan bir şeyleri anlayıp, insanlarla kominikasyonda olması çok normal bir şey. Bugün de Sanbot’a ilgi ve alaka çok güzel” diye konuştu.
Denizcilik ve Bakanı Ahmet Arslan’ın konuşmasını kestiği için görevlilere seslenerek ‘gereğini yapın’ sözleriyle bir anda ünlenen robot ‘Sanbot’, Zirvesi’nde düzenlenen teknoloji zirvesi ‘TechSummit’’in ilgi odağı oldu. Robotun sahibi Coşkun Aydemir, zirvede yaptığı sunumla katılımcılara Sanbot’u anlatırken renkli görüntüler yaşandı.

Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Kulübü (Compec) tarafından bu sene 9’uncusu düzenlenenen teknoloji zirvesi ‘TechSummit’18’, Türkiye’nin dört bir yanından teknolojiye meraklı, bilişim konusunda hedefleri olan öğrencileri ve teknoloji sektörünün katılımcılarını buluşturdu.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN TEKNOLOJİ MERAKLILARI ZİRVEYE KATILDI

Üniversitenin Bebek’teki Güney Kampüsü’nde gerçekleşen teknoloji zirvesi dün başladı. Zirvenin ikinci gününde katılımcılar, etkinlikte yer alan çeşitli alanlarda robot teknolojilerini deneyimleme fırsatı buldu. Katılımcıların en çok ilgisini ise yaklaşık 20 gün önce Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun düzenlediği ‘Güvenli İnternet Günü’ programında konuşması sırasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın sık sık sözünü kesmesi üzerine ‘gereğini yapın’ diye uyardığı robot ‘Sanbot’ çekti.

SANBO’NUN GÖSTERİSİ

Robotun sahibi Coşkun Aydemir, zirveye katılanlara ve basın mensuplarına ‘Sanbot’ ile birlikte bir gösteri yaptı. Sanbot ile eden, eşliğinde onunla yürüyüş de yapan Aydemir, fotoğraf çekmeden dansa kadar bir çok özelliğini anlattı. Aydemir, “Sanbot’un üzerinde bir takım sabit konuşma metinleri var. Özellikle bir takım yazılımlar da eklenebiliyor” dedi.