“Hedefimiz gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak”

0
180

ÇEŞME’DE BAŞLADI

Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak için çalışan Çeşme Belediyesi, genelinde geri kazanımla ilgili projenin ilk etabını hayata geçirdi. Plastik, ve kâğıtlar artık çöpe değil kumbaralara atılıyor.

Çeşme Belediyesi; çevre kirliliğinin önlenmesi, atıkların geri dönüşüme kazandırılması amacıyla ilçedeki ve kurumları ile nüfusun yoğun olduğu meydan ve alanlara atık toplama kutuları yerleştirdi.

Projenin ilk etabında 60 adet kâğıt ve karton ambalaj kutusu, 75 adet cam kumbarası ve 0 adet potalı şişe kutusu yerleştirilirken, projenin ikinci etabında tüm eğitim kurumlarına ve tüm mahallelere geri dönüşüm kutuları yerleştirilmesi planlanıyor.

Bu kutular sayesinde doğal kaynaklar korunacak, enerji tasarrufu sağlanacak, atık miktarı azaltılarak geri dönüşüme büyük katkı sağlanacak.

GERİ DÖNÜŞÜME DAVET

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç geri dönüşümün öneminin altını çizerek şunları kaydetti; “Dağıttığımız atık toplama kutuları sayesinde doğal kaynakları korumayı, enerji tasarrufu sağlamayı,  atık miktarını azaltarak geri dönüşüme katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Geri dönüşüm noktalarında biriken atıklar, kâğıt, plastik, cam gibi maddelerin geri dönüşüm yoluyla kazanılması doğal kaynakların korunmasını sağlayacak ve çeşitli ülkelerden ithal edilen hurda malzemelerine ödenen döviz miktarını düşürerek ekonomimize katkı sağlayacak. Ağaçlarımız kesilmekten kurtulacak.”

Herkesi geri dönüşüme katkıda bulunmaya davet eden Başkan Dalgıç, atıkları kaynağında ayrıştırmak suretiyle çöp miktarının azaltılacağını sözlerine ekledi.