İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası, Londra hükümetini topa tuttu. İngiliz basınında yer alan habere göre Avam Kamarası Dışişleri Komisyonu, İngiltere Dışişleri BakanlığıR7;nı eleştirerek, “Terör örgütleri PKK ve PYDR7;nin genişlemesi bölgede sorunları artırma riski taşıyor. Bu konuda İngiltere konumunu belli etmeli̶; açıklamasını yaptı.

Dünya’nın terör örgütü olarak bildiği PKK ve uzantısı PYD/YPG, İngiltere’de tartışma yarattı. İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’nın Dışişleri Komisyonu, İngiliz hükümetini terör örgütleri konusundaki duruşu dolayısıyla eleştirdi. Eleştiriler, terör örgütleri PKK, PYD ve YPG’nin bağlantılı olduğuna dair kanıtların yer aldığı bir raporun sunulmasından sonra ortaya çıktı.

ypgpyd

İngiltere’nin çok okunan internet sitelerinden Independent’ta yazan haberde vekillerin, /PYD/YPG hakkındaki Londra hükümetinin duruşunun olmamasından dolayı duyulan endişe açıklandı. Komitenin Muhafazakar Başkanı Tom Tugendhat,”Dışişleri Bakanlığı’nın bu konuda yaklaşımı tutarsız. İncelemeler sonucunda bu terör örgütlerinin PKK ile bağlantılı olduğunu tespit ettik. Fakat Dışişleri Bakanlığı, bu konuda kararsız. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, bu konuda bir fikre sahip olmalı” ifadesini kullandı.