Bu haftaki durağımız yine tarihi semt. Geçmişi çok eskilere dayanan Üsküdar, Bizans döneminde “Altın Şehir” olarak biliniyordu. Osmanlı döneminde de önemini kaybetmeyen tarihi semt birçok mimari yapıya hala ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul’daki gezilerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde hafta sonunu gezerek geçirmek fena bir fikir olmaması gerek. Bu haftaki durağımız yine tarihi bir semt olan Üsküdar.

Bildiğiniz üzere geçen hafta yine İstanbul’un tarihi ve güzide ilçesi Kadıköy’ü gezmiştik. Rotamızı yine Anadolu Yakası’na çevirdik. Bizans döneminde “Altın Şehir” olarak da anılan Üsküdar halen, birbirinden eski tarihi yapılara ev sahipliği yapmakta.

Üsküdar’ın en güzel sahillerinden birinde minderlerin üzerinde oturup Kız Kulesi‘ni izlerken ince belli bardağınızda çayınızı yudumlayabilir, bir İstanbul vazgeçilmezini arşivinize ekleyebilirsiniz. İstanbul siluetini tam anlamıyla, buram buram tarih kokan şekliyle yaşamak için Salacak Sahilini görmeden Üsküdar’ı görmüş sayılmazsınız. Üsküdar aynı zamanda tarihi camileriyle de öne çıkıyor. Osmanlı tarihinin önemli yapılarındandır. Mimarisindeki imzanın Mimar Sinan’a ait olmasının da verdiği önemden dolayı günümüzde de ziyaret etmek için Üsküdar’a çeken bir yapıdır.

Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın kızları ’ın adına yaptırdığı Mihrimah Sultan Camii ’sine oldukça yakın bir konumdadır. Adına birçok efsane duyacağınız camiyi yakından görmenizi tavsiye ederiz. Osmanlı hanedanın yazlık sarayı derseniz aklımıza hemen Beylerbeyi Sarayı gelir. önceki gezilerimizde ayrı olarak ele aldığımız Beylerbeyi Sarayı mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Oldukça ihtişamlı ve boğaza nazır olan bu saray Osmanlı padişahlarının dinlenme mekanı ve yabancı hükümdar&devlet başkanlarının ağırlanacağı konuk evi olarak düşünülmüş ve buna göre tasarlanmıştır.

Tarihi korularıyla da dikkat çeken Üsküdar’da, bu yapıları görmeden geçmek olmaz tabii. Tarihi , müthiş yapısıyla dikkat çekiyor. Geçmişi Osmanlıya dayanan boğaz manzaralı Fethi Paşa Korusu adını Osmanlı paşasından almış. Uzun yıllar boyunca bakımsız bir şekilde kalan koru ve içerisindeki 2 köşk, Paşanın mirasçılarından tarafından satın alındıktan sonra yeniden restore edildi. Şu anda sosyal tesis olarak halka bir şekilde hizmet vermektedir. Üsküdar’ın tadını çıkarabileceğiniz hem manzaralı hem de fiyat olarak birçok demiz manzaralı mekana göre fiyatları uygun olan bu koruda güzel vakit geçirebilirsiniz.

Selimiye Kışlası adeta bir tarihe şahitlik ediyor. İstanbul Boğazı’nın tarihi yapılarından birisi Selimiye Kışlası. Boğaz’da vapur ile Seyehat edenler ya da tekne ile turlayanlar bilirler kışlanın heybetli görüntüsünü. 4 koca kulesi ile hatırlar burayı bilenler. Anadolu yakasında Üsküdar sırtlarında bulunan kışla gece de ayrı bir güzel görünür. Boğazda ışıl ışıl parlar resmen. Meşhur Cinili Cami de bu tarihi ilçede bulunuyor. 1640 yılında yapımına başlanan caminin inşası 8 yıl sürmüş ve 1648 yılında tamamlanmıştır. Çinili Camii, Sultan 1. Ahmed Han’ın zevcesi, 4. Murad Han’ın ve Sultan İbrahim’in validesi Kösem Mahpeyker Valide Sultan tarafından, külliye şeklinde, aynı zamanda diplomat olan Mimar Kasım Ağa’ya yaptırılmıştır.

Adile Sultan Saray’ını görmeden geçmek olmaz. Adile Sultan Sarayı, muhteşem bir boğaz manzarasına sahiptir. 2007 yılı itibariyle yeniden hizmet vermeye başlayan saray; düğün, mezuniyet, konferans, seminer, çeşitli yemek organizasyonları gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Sarayda bulunan Oval Salon, 500 kişilik kapasiteye sahiptir. Ayrıca sarayda; 200 kişi kapasiteli toplantı salonu, 17 adet seminer salonu (ortalama 40 kişi kapasiteli), ve kokteyl alanları (1.300 metrekarelik bir alan), 1.000 kişilik bahçe kapasitesi ile çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Nasıl Gidilir neler yapılır ?

Üsküdar’da sahil boyu uzanan ve çeşitli ürünler satan satıcılarının lezzetlerinden deneyebilirsiniz. Midye dolma, haşlanmış mısır, kış aylarında sunulan kestane ve daha birçok lezzet sizi beklemekte. Dilerseniz boğaza karşı balık ekmek yeme keyfi de sürmeniz olağandır. Sahil boyunca uzanan kafelerde birbirinden lezzetli yemekler tadabilirsiniz. Ancak bir yeri kesinlikle es geçmemenizi öneriyoruz o da; Filizler Köftecisi. Uzun yıllardır İstanbullulara hizmet veren bu mekan gittiğinizde de göreceğiniz üzere her daim doludur ve köftesinin lezzeti tartışılmazdır. Çok hoş bir manzarada çok hoş bir dekorasyonla enfes köfteler bu mekanda sizi bekliyor. Üsküdar’a eğer Avrupa yakasından gelecekseniz Kabataş, Beşiktaş, Eminönü, Karaköy gibi pek çok ilçeden yaklaşık 20 dakikada bir kalkan Şehir Hatları vapurlarını kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer Anadolu yakasında bir yerden geleceksiniz, önce Kadıköy’e gidip daha sonra oradan sıkça kalkan 12 numaralı otobüsler yaklaşık 10-15 dakikalık bir mesafeyle de ulaşmanız mümkündür. Eğer metro kullanacaksanız ise metro hattı üzerinden belirtilen istasyonlarda aktarma yaparak ’a geçip Üsküdar’a deniz altından çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.