İstanbul, tarihiyle turistlerin en çok ilgisini çeken şehirlerden belki de başlıcası. Bu hafta ve önümüzdeki sayılarda bir değişiklik yaptık. Hiç düşündünüz mü, geçtiğiniz yerlerin tarihini? İstanbul’da önünden geçip fark etmediğimiz güzellikler var.

İstanbul’un gizemli, tarihi, ilginç ve bir o kadar egzotik yerlerine olan yolculuğumuz devam ediyor. Bu hafta bir değişiklik yapıp, Megakent’in değişik noktalarına uğradık. Her gün yanından geçip fark etmediğimiz bir çok tarihi yapı var. işte hem sayımızda hem de önümüzdeki haftalarda aslında bilinen ama fark edilmeyen yerleri gezdik, gördük ve inceledik.

MİLYON TAŞI: Sultanahmet’de gezenlerin önünden en az bir kere geçtiği Milyon Taşı İstanbul’la yaşıt ve İstanbul’un tarihine şahitlik yapmış önemli bir tarihi mirastır. 4.yüzyıldaDoğu döneminden kalma bir anıt olan Milyon Taşı, Bizans İmparatorluğu’nda Konstantinopolis şehrine ulaşan tüm Antik yollarının başlangıç noktası ve dünya üzerindeki diğer şehirlerin bu şehre olan uzaklığının hesaplanmasında kullanılan sıfır noktası olara kabul edilmiş bir yapıdır. Sultanamet’de yer alan tarihi sütun Yerabatan Sarnıcı yakınında tramvay yolunda yer alır. Milyon Taşı ilk yapıldığında dört yöne bakan bir kapı ve bu noktada kesişen yolların üzerine yükselen, dört sütun üzerine oturmuş bir kubbeden oluşmaktaydı. Tetrapylon ismi anılan bu yapılar Roma kültürünün önemli öğelerinden biriydi. Milyon anıtının ve kubbesinin üzerinde birçok Bizans dönemine ait heykel ve kabartma bulunmaktaydı ve bu anıtın ihtişamını çok daha fazla arttırmaktaydı.

SOĞUKÇEŞME SOKAK: Arnavut kaldırımlarıyla süslü evleriyle İstanbul’un geçmişine tanıklık etmiş Soğukçeşme Sokak. III. Selim döneminden günümüze kalmış önemli tarihi değerdir. İstanbul’un bilinmeyen güzellikleri arasında yer alan sokak. İsmini o dönemde bulunan Türk çeşmesinden alır. İstanbul’un Sultanahmet semtinde yer alan Soğukçeşme Sokak. Ayasofya ve Topkapı Sarayı, sur-ı Sultani’ye yaslanmış olan 12 evle, 1 Roma sarnıcının yer aldığı bir sokaktır. Günümüzde araç trafiğine kapalı olan bu sokağı İstanbul’da yaşayıp görmemek olmaz.

ALMAN ÇEŞMESİ: İstanbul’un mozikler süslü çeşmesi Alman Çeşmesi! İstanbul’un Sultanahmet semtinde bulunan Alman Çeşmesi, Alman İmparatoru II.Wilhelm’in istanbul’a hediyesidir. Neo-Bizanten üslübunda tasarlanan çeşmenin iç kısmı mozaiklerle süslüdür. ’da hazırlanan çeşme buradaki temeller üzerine oturtulmuştur. Mermerleri ile değerli taşları ’da işlenmiş ve parçalar halinde gemi ile İstanbul’a getirilmiştir.

Bir rüya üzerine yapılmış Ahi Çelebi Camii

Evliya Çelebi’nin rüyasına tanık olan Camii Ahi Çelebi Camii! Eminönü’nde sahil şeridinde, Eminönü otobüs durakları ile İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında kalan Ahi Çelebi Camii, Osmanlı’nın en parlak dönemlerine şahit olmuş camiler arasında yer alır. Evliya Çelebi’nin ünlü seyahat rüyasını gördüğü cami olarak bilinen Ahi Çelebi Camii için Çelebi ”helal para ile yapılmış cami” tanımını yapmıştır. Evliye Çelebi için Ahi Çelebi Camii’yi önemli kılan ise gördüğü meşhur rüyanın burada geçmesidir. Rüyasında nurlu bir cemaatle dolduğunu görür ve kalabalığın peygamber ruhlarından evliya ve asfiye ruhlarından oluştuğunu anlatır. “Hz. Ebubekir’i, Hz Ali’yi , Hz. Osman’ı, Hz. Ömer’i, Hz Veysel Karani’yi,Hz. Bilal-i Habeşi’yi, Hz. Hamza’yı, gösterir. O sırada Hz. Muhammed, sağında Hz. Hasan solunda Hz. Hüseyin ile birlikte camiye girer. Hz. Muhammed’in kıldırdığı sabah namazının ardından Evliya Çelebi Kuran-ı Kerim okur. Sonra yanındaki zat elinden tutar ve o meşhur sahne vuku bulur. Hz Muhammed’in elini öper ve “Şefaat ya Resullah” diyeceğine “Seyahat ya Resullah” der. Hz Muhammed tebessüm edip, “Allah’ım şefaati, seyahati ve ziyareti sağlık ve esinlikle kolaylaştır” der. Nurlu kalabalık camiden çıkar Çelebi uyanır”. Böylece Evliya Çelebi’nin seyahat arzusu ateşlenir ve ünlü Seyahatnamesini yazar. Hz. Peygamber’in maneviyatta sabah namazını kıldığı ve kıldırdığı cami olarak da bilinen ve Yemiş İskelesi’nde 1539 ve 1653’te çıkan yangınlarda kullanılamaz hale gelen Ahi Çelebi Camisi, ikinci yangından sonra Mimar Sinan tarafından tamir edilerek günümüzün önemli yapılarından biri olur.

Dileklerin gerçek olduğuna inanılan Ayın Biri Kilisesi!

Her ayın birinde kapılarını dileklerini gerçekleştirmek isteyenlere açan Ayın Biri Kilisesi sadece Hıristiyanların değil Müslümanların da dileklerinin gerçekleşmesi için uğradıkları yer. Unkapanı semtinde bulunan ve halk tarafından Ayın biri Kilisesi olarak bilenen kilisenin gerçek ismi Meryem Ana Kilisesidir.