İstanbul’un gezilecek yerlerine yolculuk

Mega Kent’te bu haftaki durağımız, adeta bir doğa harikası olan … Ormanın içinde bulunun Anadolu Yakası’nın en yüksek tepesi İstanbul’un emrinde. Ayaklarınız altında adalara bakıp hülyalara dalacağınız bir manzaraya sahip.

İstanbul’daki gezilerimizi sürdürüyoruz. Bu haftaki durağımız yeşil cennet olarak tabir edeceğimiz Aydos Ormanları ve tepesi. İstanbul’un Anadolu yakasında iki büyük yükselti vardır. Biri Kayışdağı diğer Aydos Tepesi. Her ne kadar dağ olarak isimlendirilmese de en yükseği Aydos. Asıl manzarayı ise Kayışdağı kapmıştır. Tarihi yarımadanın yüksek yerlerinden bakıldığında gözüken yükselti odur. Ancak Kayışdağı askeri bölge olduğundan maalesef güzel İstanbul manzarasını izlemek mümkün değil. Aydos ise yemyeşil ormanları İstanbul’un emrinde. Ayaklarınız altında adalara bakıp hülyalara dalacağınız bir manzaraya sahip. Müdavimleri iyi bilir buraları. Hafta sonu spor yapanı eksik olmaz bu ormanların. Ama çok azı tepeye çıkma cesareti gösterip bu müthiş göz ziyafetine erişmekte.

Aydos, latince kartal anlamına gelen Aetos’dan gelir. Marmara Denizine bakan eteklerine kurulu ilçesinin ismi de buradan gelir. 537 metre ile İstanbul’un en yüksek noktasıdır. Karadeniz tarafına bakan eteklerinde ise Sultanbeyli ilçesi yer alır. Aydos’un doğal güzelliğinin yanında son yıllara kadar bilinmeyen tarihi bir yanı bulunmakta. Sultanbeyli sınırları içerisinde kalan kısımda 1000 senelik tarihi Bizans kalesinin kalıntıları yer almaktadır. Keçi Kalesi olarak ta bilinen Aydos Kalesi, İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan tarihi yola hakim yapısı ile tarihte önemli bir rol oynamıştır. 1328 (H.728) yılında Osman Gazi döneminde fethedilerek İstanbul’un fethine giden yolda ilk adım atılmıştır. Rivayete göre kale tekfurunun kızı, kale kuşatıldığı günlerde, rüyasında önce İslam peygamberini görme lütfüne erişir. Sonra rüyasında kendisini düştüğü kuyudan kurtaran insanın, Osmanlı akıncılarının başındaki kişi olduğunu fark edince gerçeği kavrar ve onlara bir yazarak kalenin çatışmasız teslimine yardımcı olur. Fetihten sonra da rüyasında görmüş olduğu Osmanlı akıncı beyi Gazi Rahman (Abdurrahman Gazi) ile evlenir. İstanbul fethi ile birlikte işlevi kalmayan kale yüzyıllar içerisinde neredeyse unutulur. Kaderine terk edilerek definecilerin insafına bırakılır.

 

800 yıllık tarihi Aydos Kalesi turizme açılıyor

İstanbul Anadolu yakasındaki Aydos Ormanları içinde yer alan 800 yıllık Aydos Kalesi, turizme açılıyor. Sultanbeyli Belediyesi tarafından hazırlanan koruma amaçlı nazım imar planı değişikliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Belediyenin, Aydos Kalesi’ni gelecek nesillere aktarmak için İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü, İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü işbirliği ile rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışması kapsamında ilk önce, 2009-2012 yılları arasında kalenin sur ve burçlarının açığa çıkarılmasına yönelik kazı çalışmaları yapıldı. Ardından 2017 yılına kadar projelendirme ve restorasyon faaliyetlerine devam edildi. Çalışmalar kapsamında kalenin sur duvarlarının ve burçlarının restorasyonu tamamlandı. İçerisindeki yaşam alanlarının ortaya çıkarılmasına yönelik başlayan arkeolojik kazılarsa halen devam ediyor. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin söz konusu projeye ilişkin Hürriyet’e şu bilgileri verdi: “Plan tadilatı sadece Aydos Kalesi ve çevresini kapsayan 39 hektarlık alanla sınırlı. Rekreatif faaliyetlerin yürütülmesi hedeflenen alan, tarihsel önemi, turizm potansiyeli göz önünde bulundurularak seçildi. Sultanbeyli Belediyesi, doğayı koruyan ve doğal yaşama önem veren bir kurum. Bölgemizde yetişen endemik bitki İstanbulensis’i, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’yle proje yaparak koruma altına alıp, belediyemizin sembolü halinde getirdik. Planın amacı sadece, turizm potansiyeli olan Aydos Kalesi’ni çevreye zarar vermeden turizme kazandırmak.”

 

Göleti görmeden gitmeyin

Aydos Tepesi: 537 metrelik tepe yüksekliği ile İstanbul’un en yüksek noktasıdır. Kartal ilçesinde bulunan Aydos Tepesi, adını Roma ve Bizans döneminde bugünkü Sultanbeyli İlçesi sınırları içinde kalan Aydos Kalesi’nden almıştır. Pendik’in kuş uçumu 9 km kuzeyinde, yüksekliği 537 metre olan bir tepedir. Güneyden bakıldığında konik görünen tepe, kuzey-güney doğrultusunda uzanan bir yükseltinin güneyde son bulan en yüksek noktasıdır.

Aydos Ormanı: Anadolu Yakası’nda geçmişte bulunan güney ormanlarının günümüze ulaşan parçalarından biridir. Çevresi, Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ilçelerine bağlı yerleşim alanlarıyla sarılmış durumdadır.

: Aydos Gölü, Ormanın içinde ve Aydos Tepesi’nin tam zıttı istikamette bulunuyor. Gölün içerisinde farklı bitli örtülerini görme ve bol bol resim çekme şansına da sahipsiniz.