Mega Kent’teki bu haftaki durağımız tarihi Yedikule Zidanları… M.S. 413–439 yılları arasında, Kral II. döneminde yapımı tamamlanan bu ihtişamlı yapının bugünkü halini alması ise İstanbul’un fethinden sonra olmuştur.

Yedikule Zindanları (Yedikule Hisarı)

İstanbul’un kalabalığından ve hengamesinden dolayı farkında olmasak da aslında İstanbul’un her köşesinde ayrı bir değer yatıyor. Bunlardan birisi de dev cüssesi ile arz-ı endam eden Yedikule Zindanları, nam-ı diğer Yedikule Hisarı. Zindanlar bir müzesi olsa da, Padişah Genç Osman’ın idam edildiği oda, sanki halen yüzlerce yıl önce sahip olduğu o kötü ruhu ve gizemi korumaktadır

Tarihi şehir İstanbul’daki gezilerimiz devam ediyor. Bu haftaki durağımız Mega Kent’teki içinde yüzyıllar öncesinde kalma gizem ve tarihi barındıran meşhur Yedikule Zindanları. Zindan olarak anılsa da aslında yapılış amacı şehre gelen yabancı kralları ve yabancı ülkelerden gelen mevki sahibi insanları görkemli olarak karşılamaktı. M.S. 413–439 yılları arasında, Kral II. Teodosios döneminde yapımı tamamlanan bu ihtişamlı yapının bugünkü halini alması ise İstanbul’un fethinden sonra olmuştur. İstanbul’un Fethi’nden önce bir süre hapishane olarak da kullanılan yapı, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde ise dönem dönem hapishane, darphane, sanat evi, hayvanat bahçesi olarak kullanıldı ve hatta bir dönem Osmanlı Hazinesi burada muhafaza edildi. 1968 yılında İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürlüğü’ne bağlanan müze, 2004 yılında özel bir şirketin kullanımı için devredilmek istense de alınan karar mahkeme kararıyla iptal edilerek statüsünü koruması sağlanmıştır. Bugün hisarı gezip görmek yapılan bakım çalışmaları nedeniyle maalesef mümkün değildir. Geçtiğimiz yıllarda birçok açık hava konserine ev sahipliği yapan mekanın yakın zamanda yeniden ziyarete ve konserlere açılacağı düşünülmektedir. Yedikule Zindanları bir açık hava müzesi olsa da, Kanlı Kuyu, Genç Osman’ın idam edildiği oda, Altın Kapı ve zindan kuleler gibi bölümler, sanki halen yüzlerce yıl önce sahip olduğu o kötü ruhu korumaktadır ve sizi bir nevi tarihin karanlık yüzü ile tanıştıracaktır.

Yedik kule

Zindanlara Yedikule denmesinin nedeni burada bulunan 7 ayrı kuledir ve her birinin hikayesi vardır.

  • 1-: Adıyla müsemma, anlaşılacağı üzere zindan olarak kullanılan kuledir. Çıkan yangınlar nedeniyle ahşap katları oldukça fazla hasar görmüştür.
  • 2-Genç Osman Kulesi: Genç Osman’ın öldürüldüğü yer olması nedeniyle bu talihsiz ismi almıştır.
  • 3-Hazine Kulesi: Osmanlı İmparatorluğu’nun hazinelerinin saklandığı kuledir.
  • III. Ahmet Kulesi: Bu kule maalesef depren nedeniyle yıkılmış ve ayakta kalamamıştır. İsmini yapımında bizzat desteği olan III. Ahmet’ten alır.
  • Cephanelik Kulesi: Uzunca bir süre cephanelik olarak kullanılmıştır.
  • Bayrak Kulesi: Kuleler arasındaki en sağlamıdır ve günümüze kadar da oldukça iyi bir vaziyette gelebilmiştir. Bizans zamanında Altın Kapı olarak bilinen ve kralların giriş yaptığı bilinen kapının hemen üzerindeki kuledir. Yeniçerilerin burada nöbet tutması ve sancağın burada yer alması nedeniyle adı Bayrak Kulesi olarak günümüze kadar gelmiştir.
  • Top Kulesi: Tarihte uzun süre hapishane olarak kullanılmıştır. Maalesef çıkan yangında büyük oranda hasar görmüştür.

NASIL GİDİLİR

Yedikule Zindanları Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yedikule Hisarı ve Zindanları, Sahil’den Sarayburnu’na kadar uzanan oldukça büyük bir yapı. Ulaşım içinse birkaç farklı alternatif var; Otobüsle Yedikule Zindanları’na gitmek isterseniz Taksim’den kalkan 80T, Eminönü’nden kalkan 80, BN1 ve BN2 ile Beyazıt’tan kalkan 80B sizi Yedikule Otobüs Durağı’na kadar götürecektir. ile Yedikule Zindanları’na gitmek içinse Kazlıçeşme Durağı’nda inilip kıs bir yürüyüşle hisara ve zindanlara ulaşılabilir. Şahsi aracı ile gitme isteyenlerse, E-5 üzerinde Mecidiyeköy yönünden Atatürk Havalimanı yönüne giderken Topkapı çıkışından çıkıp sahil yolu ya da Abdi İpekçi Spor Salonu’nun tabelalarını takip ederlerse hisara ve zindanlara rahatlıkla ulaşacaklardır. Müze ziyarete kapanmadan önce haftanın her günü saat 09:00-18:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzekart ile giriş ücretsizken, bilet alacak olanların 10 TL ödemesi gerekiyordu. Bugünse müze maalesef geçici bir süre ziyarete kapalıdır.