Bu haftaki durağımız yine tarihi bir semt olan Kadıköy’deyiz.

İstanbul fethedilmeden önceki adı Kalkedonya’ymış. İstanbul’un fethinden sonra yönetimi İstanbul Kadısına verilmiş ve Kadıköy olarak anılmaya başlanmış. Günün her saati yoğun olan Kadıköy tarihi yapılarından daha çok eğlence ve alışveriş caddeleriyle ünlü.

Evet bu hafta İstanbul’un Anadolu Yakası’na geçtik. İki haftalık Beyoğlu gezimizden sonra, bu bir vapura atlayıp rotamızı yine tarihi bir semt olan Kadıköy yakasına geçtik.

Gezimize tarihi daha önceki gezilerimiz de yer verdiğimiz Haydarpaşa Garı ile başladık. Eskiden, diğer ulaşım araçları olmadığından İstanbul’a Anadolu’dan genelde tren ile gelinirdi ve görkemli yapısıyla Haydarpaşa Garı ilk karşılaşılan bina olurdu. Eski Türk filmlerinin de vazgeçilmez mekanı olan Haydarpaşı Garı, Bağdat ve Hicaz Demiryolu hatlarının da başlangıç noktasıydı. Hala şehrin en görkemli yapılarından biri olan Haydarpaşa Garı’nın inşaatına II. zamanında başlanmıştır. 1906-1908 yılları arasında yapılan binayı Alman Mimarlar Otto Ritter ve Helmuth Cuno yapmışlardır. Haydarpaşa Garı’na adını veren ise III. Selim’in paşalarından biri olan Haydar Paşa’dır. Bir çok kereler yangından zarar gören Haydarpaşa Garı, en son 2010 yılında yanmıştır. Bu yangında çatısı ve en üst katı kullanılamaz hale gelmiştir. Gardan çıktıktan sonra Kadıköy’ün merkezine doğru yol alınca karşınıza artık semt ile özdeşlemiş olan çıkıyor. Kadıköy’ün simgelerinden birisi ve belki de en çok bilineni olan , Kadıköy’e gelenlerin buluşma noktalarından biri.

Kadıköy Boğa Heykeli’nin tarihi Fransa ile Almanya arasında kalan Alsace Bölgesine dayanıyor. Bu bölge tarihte, bir çok kereler Almanya ve Fransa arasında el değiştirmiş. 1860 yılında yapılan bir savaşta Fransa, Almanya’yı yenilgiye uğratıyor. Bunun anısına Almanya’yı kızgın bir boğa olarak temsil eden bu heykel yapılıyor. 1870 yılında bu kez Almanya Fransa’yı yenerek, Alsace Bölgesini ele geçirir ve Fransız heykeltraş Isidore Bonheure tarafından yapılan Boğa Heykeli Almanya’ya geçer. Almanya ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki dostluğun sembolü olarak, Almanya Kralı II. Wilhelm Boğa Heykelini Osmanlı İmparatorluğu’na hediye eder. Böylece heykelin İstanbul içindeki yolculuğu başlar.

Kadıköy Boğa Heykeli’nin ilk durağı Yıldız Sarayı olur. Daha sonra, ’nde, ilk olarak Hilton Oteli’nin bahçesine, daha sonra sırasıyla şimdi Gezi Parkı ve ’nin bulunduğu yerlere konulur. 1970’li yıllarda İstanbul Anadolu Yakası’na geçen heykel ilk önce Kadıköy Belediyesi’nin önündeki yerini alır. 1990 yılında ise şimdi bulunduğu Altıyol’a getirilir. Yine tarih bir yapı olan görülmeye değer yapıların arasında yer alıyor. 1924 yılında Süreyya İlmen tarafından Opera, Bale ve Müzik gösterileri yapılması amacıyla tasarlanan bina, yıllarca yalnızca sinema salonu olarak kullanılmıştır. Kadıköy Belediyesi tarafından 2 yıl boyunca aslına uygun olarak restore edilen yapı, 2007 yılından bu yana Süreyya Operası olarak hizmet vermektedir.

 

Gençlerin buluşma noktası: Moda Çay Behçesi

Kadıköy Gezilecek ve Görülecek Yerler arasında ilk sıralarda olan Moda Sahili ve Yoğurtçu Parkı, özellikle hafta sonları İstanbul’dan uzaklaşmadan deniz havası alarak ve yürüyüş yapabileceğiniz bir yer. Özellikle Fenerbahçe maçlarında Sarı-Lacivertleri taraftarların buluşma noktalarının başına geliyor Yoğurtçu Parkı. Günün tadını doyasıya çıkaracağınız mekanlardan biri olan Moda Çay Bahçesi manzarası ile ön plana çıkıyor. Muhteşem bir gün batımı ve deniz manzarası eşliğinde çayınızı ve kahvenizi yudumlayabileceğiniz mekanın hemen yanında çocuklar için parkı da bulunuyor. Buranın hemen girişindeki simitçiden simit veya poğaça alarak kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Eskiden Moda-Pendik arasında vapur seferleri düzenlenirmiş ve bu hat üzerinde bir çok iskele bulunurmuş. Moda-Pendik sahil hattının ilk durağı ise Moda İskelesiymiş. Tarihi Moda İskelesi ve Kadıköy Vapur İskelesi Mimar Vedat Bey tarafından 1917 yılında yapılmış. Moda İskelesi 2001 yılında restorasyon görmüştür.