Türkiye Cumhuriyeti “İzmitR7;in Değerleri Pul Serisi̶; Sergisi SEKA Kağıt Müzesi Süreli Sergi Salonu’nda açılıyor. SEKA Kağıt Müzesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından yürütülen sergide, İzmit sancağından günümüz KocaeliR7;ne gelene dek kente katkısı olan şahsiyetlerin illüstrasyonları sergilenecek. 6 Mart Salı Günü Saat 4.00’da açılışı yapılacak olan sergi, 25 Mart Pazar gününe kadar ziyarete olacak.

ESER VE TESİSLER

İzmit sancağından günümüz Kocaeli’ne gelene kadar kente katkısı olan şahsiyetlerin illüstrasyonlarının sergileneceği projenin yürütücülüğünü SEKA Kağıt Müzesi ve Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Görevlisi İ. Tahir ERDAL ve öğrencileri tarafından yapılıyor. Günümüze kadar yapılan eser ve tesislerin illüstrasyonları hazırlanarak, yüksek tarama yöntemiyle bilgisayar ortamına aktarıldı. Dijital ortama aktarılan görseller posta pulu ve kartpostal şeklinde tasarlanıp sergilenmeye hazırlandı.

KENTE KATKISI OLAN ŞAHSİYETLER

Kente katkısı olan bu önemli şahsiyetler içerisinde; Mehmet Ali Kağıtçı, Selim Sırrı Paşa, Kara Mürsel Alp, Gazi Süleyman Paşa, Pertev Mehmet Paşa, Gazi Akçakoca, Mimar Sinan, Çoban Mustafa Paşa, Yahya Kaptan, , Rıfat Yüce, Gazanfer Bilge, Leyla Atakan, Portakal Hafız Rüştü Bey, Malkoçoğlu Mehmet Bey, Tökeli İmre, Fahri Seyrek, Hasan Gemici, , Matrakçı Nasuh, , , II.Abdulhamid Han, Garabet Amira Balyan, Ali Haydar Özatay dahil olmak üzere 25 şahsiyetin çalışması bulunuyor.

TARİHE NOT DÜŞMEK ADINA

Pullar kimi zaman tarihi karakterleri, kimi zaman da tarihi mekanları, şehirleri ve hatta ülkeleri tanıtır ve tarihe işler. Bu projede Kocaeli ilinin hem kent tarihine adını yazdırmış şahsiyetlerini, tarihi kültürel yapısını, mimari değerlerini yansıtmak ve tarihe not düşmek adına gerçekleştiriliyor.