İzmir Rotary Derneği’nin, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) ile birlikte, organize ettiği “Küresel Isınma; Unutulan Gelecek” konulu 4. Uluslararası Fotoğraf Yarışmasının kazananları törenle ödüllerini aldı.

 Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) onayı ile ve İFOD’un ortaklaşa organize ettiği “Küresel Isınma; Unutulan Gelecek” konulu 4. Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi. Dünyada ve ülkemizde yaşanan küresel, toplumsal sorunlara dikkat çekerek, sosyal sorumluluk anlayışı ve farkındalık yaratma amacı ile dört yıldır düzenlenen yarışmanın teması bu yıl “Küresel Isınma” olarak belirlenmişti.

Ödül töreninde konuşan İzmir Göztepe Rotary Kulübü Başkanı Tolga Uskuç, “Yaşadığımız küre sabit bir küre, hiçbir zaman büyümüyor, üzerinde yaşayan nüfus ise gün geçtikçe artıyor. İnsanın yaşamını sürdürebileceği alanlar aslında oldukça sınırlı. Bu alanda hem yiyeceklerimizi üretmemiz hem yaşayacağımız konutları yapmamız hem de işgücünü sağlayacak sanayiyi oluşturmamız gerekiyor. Küresel ısınmayla gelecekte bu alanların insana yetmesinde sıkıntı olma ihtimali çok yüksek. Kendi yaşam alanlarımızı, yeni nesillere bırakabileceğimiz mirasımızı tüketiyoruz. Bu yılki fotoğraf yarışmamızda bu konuya dikkat çekmek istedik” dedi.

Yarışmanın jüri üyelerinden olan İFOD üyesi Fotğraf Sanatçısı Berna Kızıltan ise, bu yılki yarışma temasıyla küresel ısınma ve onun getirdiği olumsuz etkilere, dünyanın unutulmaya aday güzelliklerinin gelecekte sadece anılarda kalmaması için dünyamızı korumamız gerektiği gerçeğine vurgu yapmak istediklerini dile getirdi.

Zsuzsanna FODOR (Fotoğraf Sanatçısı/ TV Programcısı – Romanya), Emel KARAKOZAK (EFIAP – Fotoğraf Sanatçısı – AFAD), Berna Kızıltan (Fotoğraf Sanatçısı, İzmir Göztepe Rotary Kulübü- İFOD), Yrd.Doç.Dr. A. (DEÜ GSF Fotoğraf Böl. Öğr. Üyesi – İFOD) ve Sema Özevin’den (Beykent Üni.İletişim Fak. Öğr. Gör. (EFIAP) Fotoğraf Sanatçısı/Kreatif Direktör) oluşan jüri uluslararası platformda, 33 ülkeden amatör ve profesyonel 550 fotoğraf severin 1700’ün üzerinde fotoğrafı arasından değerlendirme yapmakta oldukça zorlandı.

Yarışmanın kazananları ve sergilemeye değer bulunanlarının eserleri 22 Mart 2018 tarihine kadar Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açık kalacak olan sergide görülebilecek.

 • Yarışmanın kazananları şöyle;
 • FIAP Altın Madalya
 • Sudipto Das (Hindistan)
 • Gümüş Madalya
 • Mustafa Güloğlu (Türkiye)
 • Bronz Madalya
 • Nevzat Turgay Işıkgöz (Türkiye)
 • Yaratıcı kategoride;
 • FIAP Altın ve Gümüş Madalya
 • Lorant Csakany ()
 • FIAP Bronz Madalya
 • Çağlar Doğan (Türkiye)
 • Göztepe Rotary Özel Farkındalık Ödülü
 • Sergey Anisimov (Rusya)

 Fotoğrafaltları:

 1. Ali-Berna Kızıltan, Kerem Kızıltan
 2. Oğuz Özkardeş, Nedim Atilla
 3. Haluk-
 4. Sezin Kızıltan
 5. Aslı-Tolga Uskuç
 6. Meltam Taşbakan, Nevzat Turgay Işıkgöz, Defne Taşbakan, Ece Taşbakan
 7. Meriç Kızıltan
 8. Türkan Başyiğit, Kamuran Gencer
 9. Berna Kızıltan, Beyhan Özdemir, Berna Nalçacı
 10. Gülsel Şeker, Benal Berke
 11. , Nihan-Barış Akyelli
 12. Esra Yeşilbaş, Tolga Uskuç
 13. Lorant Csakany, Berna Kızıltan, Nevzat Turgay Işıkgöz
 14. Yaratıcı Fotoğraf dalında birincilik kazanan Lorant Csakany ödülünü Tolga Uskuç, Guvernör Lütfi Demir, Berna Kızıltan, Sevkan Soyuer’den aldı
 15. , Tolga-Aslı Uskuç, Sevkan Soyuer, Berna Kızıltan
 16. Jüri  üyelerine teşekkür plaketi verildi
 17. İFOD Başkan Yardımcısı Nilgün Özdemir teşekkür plaketini Tolga Uskuç’tan aldı
 18. Klasik Fotoğraf dalında bronz madalya kazanan Nevzat Turgay Işıkgöz ödülünü gelecek dönem başkanı Aylin Girgin’den aldı