İstanbul’daki gezilerimiz devam ediyor. Bu haftaki durağımız, beton yığınından biraz olsun kurtulmak için insanların akın ettiği, Karadeniz’e komşu bir köy olan . Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılmasından sonra daha da popülaritesi artan köy artık kış aylarında ziyaret ediliyor

Gezilerimiz devam ediyor. istanbul’un güzelliklerini keşfetme yolunda bir hayli yol aldık. Gerçi İstanbul gibi geçmişi binlerce yıla dayanan ve baş döndürücü bir şekilde büyümesine ayak uydurmak zor. Bu yüzden İstanbul, gez gez bitmez deyimi de yerinde söylenmiş. Evet bu haftaki durağımız İstanbul’un biraz dışında kalan ama doğası ve temiz havasıyla ziyaretçilerin ilgi odağı olan Garipçe Köyü. Garipçe. Ufak, sevimli bir balıkçı köyü. ilçesinden geçerken, genel olarak Sarıyerlilerin balıkçılıkla ilgilendiğini ve geçimini sağladığını farkedeceksiniz. Garipçe Köyü, işte bu kültür ve geleneğin en güzel örneklerinden biri. Sunmuş olduğu muhteşem manzarasıyla son dönemlerde oldukça popüler bir hal aldı. özellikle Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılmasından sonra da popülaritesi daha da artmış durumda. ’e bağlı olan Garipçe Köyü, merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıkta. Son dönemlerde buradaki deniz kenarında bulunan kahvaltı mekanları oldukça fazla ilgi görmeye başladı. Ayrıca 3. köprünün tam da bu bölgeye inşa ediliyor olması bölgeyi daha da popüler yaptı. Özellikle hafta sonları araç park edecek yer dahi bulunmuyor. Bu yüzden erkenden gidip yer bulmanızı, öğle saatlerinde de köy içerisinde tura çıkmanızı tavsiye ediyorum. İstanbul’un Karadeniz’e en yakın noktalarından biri olan köy, 4.Levent’ten yaklaşık 45 dakika uzaklıktadır. Garipçe Köyü’nde bulunan restoranlar akşam saatlerinde balık için, sabah saatlerinde ise kahvaltı için tam anlamıyla harika! Tam bir köy havası veren bu bölgenin en güzel yanı şehir gürültüsünden ve kirinden uzak, uçsuz bucaksız denizi önünüze seren yapıda size kahvaltı yapma imkanı sunuyor olması. Yaz aylarında ise denize girme imkanınızda oluyor. Son yıllarda Şile ve Kilyos’un kalabalığından bunalanlar, Garipçe Köyü’nde deniz keyfi yapmayı tercih ediyor. Bu rakam azımsanmayacak kadar da fazla…. Garipçe Köyü’nde gezilecek ve görülecek yerler oldukça sınırlı aslında. Köyün bir ucundan diğer ucunu 10-15 dakikada gezmek mümkün. Aracınızı cami yakınlarına hatta yer bulursanız benim gibi önüne park edin ve sahile doğru yürüyün. Yol üstünde ilk olarak hediyelik yöresel yiyecekler satan köylüler karşılıyor. Onları geçince de sahilde kahvaltı yapılan çok güzel manzaralı mekanlar var. Manzara çok güzel ama koy yüzmelik temizlikte değil, daha çok seyretmelik. Denize girmek için köyün etrafındaki yerleri tercih edilmeli.

Kale mazisini arıyor

Garipçe adı, döneminden beri bu isim için kullanılmakta. Garipçe’de Bizans ve dönemine ait tarihi eserlere de rastlanıyor. Garipçe Burnu’nda bulunan kale hala kullanılabilir durumda. , Padişah III. Mustafa (1557-1574) tarafından Macar asıllı Fransız mimar Baron François de Tott’a yaptırılmıştı. Köyün en yüksek tepesinde bir gözetleme kulesi var. Ancak hangi tarihte ve kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Ayrıca Büyük Liman’daki hamam, kilise ve yarı sağlam kale duvarı ve pek çok evin yıkıntısı bulunuyor. Büyük Liman’da Osmanlı döneminde tersane vardı. Tersane ile ilgili herhangi bir kalıntı yok. Ancak, deniz kenarındaki çeşmenin kitabesinden anlaşılıyor ki, bu çeşme tersane için Hasan Paşa tarafından 1199’da yaptırılmış. Soğuksu Çeşmesi ve Hacının SuyuÇeşmesi de tarihi eserler arasında. Yazın bazı köy evleri mevsimlik kiralanabiliyor. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle köy, günü birlik kaçışlar için ideal. Yaz- kış taze balık yemek mümkün. Izgara-tava balık çeşitlerini, mezeleri, bahçeden yeni toplanmış malzemelerle yapılan salataları ve ev baklavasını tadın, pişman olmayacaksınız.

49 yıllığına kiraya verilmiş

Garipçe Kalesi Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından 2008 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı da 2010 yılında aldığı karar ile kale ve kulenin 5225 sayılı Kültür Yatırımları ve Girişimlerini Teşvik Kanunu kapsamında 49 yıllığına kiraya vermişti. Tarihe inat direnen kale tüm olumsuzluklara rağmen cazibe merkezi olmaya devem ediyor. İzlenme rekorları kıran bir çok dizinin çekimlerine ev sahipliği yapan kale, klip çekimleri içinde yönetmenlerin tercih ettiği mekanların başında geliyor.

” yıkılma tehlikesi altında

“Burçlar” yıkılma tehlikesi altında Yapımı devam eden 3. Köprü’ye komşu olan ve Boğaziçi Kaleleri arasında durumu en kötü olan kalelerden birisi de Garipçe Kalesi. Osmanlı Padişahı Sultan III. Murad tarafından 1757-1774 yılları arasında yaptırılan kalenin içi adeta çöplüğe dönmüş durumda. Kullanılmayan birçok malzeme, hurda kalenin avlu kısmına bırakılmış. Garipçe koyuna doğru uzanan duvarların dibine inşa edilen gecekondular, tarihi mirasın nasıl hoyratça tahrip edildiğini gözler önüne seriyor. Garipçe kalesinin içerisinde zaman zaman köylülere ait büyükbaş hayvanlar otlatılıyor. Özellikle gece alkol bağımlılarının mekanı haline gelen tarihi kalenin burçları da tamamen yok olmak üzere.