Mehmetçik kendisine sorulan, “İstikamet neresi” sorusunu “Kızıl elma” diyerek cevapladı

0
67

Güzelbahçe başkanlığı 6. Olağan Kongresinde gelenlere kapıda ikram edilen Ambalajlı Kızıl Elmalar sürpriz oldu. İlçe başkanlığı seçimine tek listeyle giren DereciR7;nin hazırladığı sürpriz misafirlerin de ilgisini çekti.

Türk milliyetçiliğinin önemli sembollerinden birisi olan Kızıl Elma simgesi, Türk devletleri için bir hedefi ve amacı simgeler. Ulaşılması gereken bir yeri, fethedilmesi gereken bir beldeyi ifade ettiği gibi kimi zaman bir devlet kurma idealini, kimi zaman cihan hakimiyeti idealini, kimi zaman da Türk birliği idealini ifade etmiştir. “Kızıl”, Türk kültüründe genellikle kıymetli sayılan bir renk; “elma” ise mistik bir yanı bulunan; bolluk, bereket, şifa kaynağı olarak görülen bir meyvedir. Ancak Kızıl Elma sembolleştirilmesinin elmaya değil, Eski Türklerde Güneş ve Ay’ı anlatan kızıl topa dayandığı düşünülür. Bu top, ‘muncuk’ adıyla bayrak ve tuğların tepesini süslemiş ve bazen zaferin işareti, bazen hakimiyetin sembolü, bazen de fethedilmek üzere hedef seçilen yeri ifade etmiştir. İstikamet Kızıl Elma diyen askerin ardından vatandaşlar merakla “Kızıl Elma nedir, Kızıl Elma Ülküsü ne demek sorularını araştırmaya başladılar. Kızıl Elma, Afrin operasyonu öncesinde Diriliş Ertuğrul’da ekrana gelmişti..

Sınır bölgesinde olan askerle yapılan röportajda kendisine sorulan, “İstikamet neresi” sorusunu “Kızıl elma” diyerek cevapladı.

Daraci “Bu günden itibaren ben ve diğer ilçe başkanı kardeşlerimiz olarak tek hedef, tek yürek yola çıkmış bulunuyoruz, otuz ilçe başkaları olarak ortak hedefimize emin ve kararlı adımlarla ilerliyoruz,  Ak gönüllere, mevcut başkanlıkların yanı sıra başkanlıklar eklemek istiyoruz, bunun ilki Güzelbahçe belediyesi olacaktır. Reisimiz bize kefenlerinizi alın demişti, bizler Ak Neferleriz, askeriz yani, ve cephede şehit düşen askerin kefeni de elbisesidir, ben ve ekibimin, üyelerimin kefenlerimiz elbiselerimizdir, biz toplum olarak, Reisimizin arkasında değil, yanında, onunla birlikte koyduğu hedeflere yürüyoruz ve başaracağız, bundan da kimsenin şüphesi olmasın” dedi.