buyuruyorlar ki, bir kimse peygamberlerin yaptığı ibadetleri yapsa fakat üzerinde bir kuruş kul hakkı bulunsa bu bir kuruşu ödemedikçe cennete giremez.

Kul hakkı çok mühim. Allahü teala her türlü günahı affedebilir. Ama kul hakkıyla gelmeyin buyuruyor. Kul hakkıyla gidenin işi adalete bırakılır. Adaletin ne şekilde hüküm vereceği belli olmaz. Allah korusun çok kimse ümitle gider de,hali perişan olur.

Büyükleri tanıyan kimse müşrik olmaz, yani bu büyüklerin kabul ettiği kimse, her türlü haramı işleyebilir, her pisliğe bulaşabilir lakin küfre kaymaz, şaki olmaz, küfür üzere ölmez. Çünkü bu büyükler ilerde müşrik olacak kişiyi bu gemiye almazlar. Çok büyük bir müjde, hocamızı göremedik, sohbetinde bulunamadık diye üzülmeyin, kitaplarını okuyup idrak ettiği takdirde de kurtulur

  • Dünyada iki çeşit vardır:
  • 1)Dünyaya yarayan işler
  • 2)Ahirete yarayan işler…

(Dünyada için yapılan işlerin hepsi dünyadır. Namaz dahi olsa… Ahiret için yapılan işler, yani ahirete gönderilebilen işler, işidir, ahirete gönderilemeyen işler işidir…)

Her işimizi yaparken bakmalıyız; biz bu işi niçin yapıyoruz. Allah rızası için yaptıklarımız ahirette karsımıza ecr olarak çıkacak. İş ahiret işidir. Bu yüzden mü’min çok iyi bir tüccar olmalıdır. Ahiretteki niçin sorusuna cevap arayın. Niçin yemek yiyoruz, niçin evleniyoruz, niçin konuşuyoruz…

Haramları zaten geçin… Allahü teâlânın rızası için olmayan her iş dünyalıktır. Allahü teâlâ her şeyi bir gaye için yaratmıştır. Yaratılmamızın bir gayesi var yani. Tabiattaki canlı cansız her şey bir iş için yaratılmıştır. İnsanın da yaratılmasının bir gayesi var; da Allah demek için yaratılmıştır. Allahü teâlâyı tanımayan, Onu Rab kabul etmeyen, devamlı emirlerini çiğneyen kimseler nimete nankörlük etmiş, küfran-ı nimet etmiş olurlar. Kur’ân-ı kerimde meâlen, Nimetlerime şükrederseniz arttırırım, şükretmez nankörlük ederseniz elinizden alır, şiddetli azap yaparım buyuruluyor.

Adalet çok mühim… Osmanlının yükselişi, duraklaması, çöküşü hep adalete bağlı olarak olmuştur. Ne zaman adalete titizlikle riayet edildi, Osmanlı yükseldi, ne zaman adalet gerilemeye başladı, devlet de durakladı ve adalet çökünce devlet de çöktü.

Biri geldi… Akrabalarım bana haksızlık ettiler, falan dedi. Dedim ki; sana ne etmişler. Ben böyle deyince, efendim akrabalarım mallarımı gasp ettiler, bana zulm ettiler dedi. Dedim; eyvah ki onların haline, sen mazlumsun, mağdursun. Alan düşünsün. Bu dünyada insanlar kula kul olmak için gelmemişlerdir. Herkesin belli bir sınırı vardır. Herkesin hakkına riayet etmek gerekir.

Müslüman kimsenin hakkını yemez, hakkını da yedirmez

Müşriklerin iman etmemesinin iki sebebi vardır, kibir ve inat. Kibir insanı küfre kadar sürükleyen bir yoldur. Kibir her cins iyiliğe manidir.  Her şeyin bir alameti vardır. Doğmak ölmenin alametidir. Vakit çok kıymetli.

Büyüklere hürmet, küçüklere şefkat gösterin. Hadis-i şerif var. Buyuruyor ki Peygamber efendimiz aleyhissalâtü vesselam; “Büyüklere hürmet, küçüklere şefkat göstermeyen bizden değildir.” Bizden değildir, buyuruluyor dikkat edin. Allahü teâlâ hepinize büyüklere hürmet, küçüklere şefkat göstermek nasib eylesin.

Nerde bir sıkıntı çeken varsa gidin araştırın, büyükleri incitmiştir. Nerede huzurlu bir insan görseniz, araştırın mutlaka bol dua almıştır.

Dua almaya bakın. Ubeydullah-ı Ahrar hazretlerini, Ubeydullah-ı Ahrar hazretleri yapan bol dua almaktır. Bir gün alış veriş yaparken alış veriş yaptığı kişiden dua almadan köye döndü. Sonra tekrar o kişinin yanına gitti. Eskiden de köy öyle yakın bir yer değildi, şimdiki gibi uçakla 1- 2 saat sürmüyordu. Köye geldiğinde adamı buldu. Adam, hayrola bir şey mi oldu neden geri döndün dedi. Ubeydullah-ı Ahrar hazretleri, benim bir adetim vardır, her iş yaptığım kişiden dua alırım, eve gidince senden dua almadığımı hatırladım, dua almak için geldim deyince adam ellerini açarak Ya Rabbi aç bunun kalp gözünü diyerek dua etti. İşte Ubeydullahi Ahrar hazretlerini Ubeydullahi Ahrar hazretleri yapan dua budur.

Dua çok önemlidir. Allahü teâlâ, isteyin vereyim diyor. Ne istediniz de vermedi…

Allahü teâlâ en çok belayı İslamiyet’e en çok uyanlara verir. Derd ve bela en çok peygamberlere, sonra onlara benzeyenlere gelir. Peki niçin bela geliyor Müslümanlara? Ahirete kalmasın diye. Bu dünyada veriyor ki, ahirete kalmasın. Abiler dağına göre kar yağar. Çok sıkıntı çektik. Çok gözyaşı döktük. İnşallah günahlarımızın affına sebep olur. Mü’minlere bela gelir.
Hazreti Ali, kerremallahü vecheh buyurdu ki:

“Mü’min beladan kurtulamaz.”

Müminin neşesi yüzündedir. Mü’minin alameti güleryüzdür. Münafıkın alameti çatık kaştır.

Hazret-i Ali efendimize Sordular; ilim mi daha kıymetlidir mal mı? Mal kalbi sıkar, İlim öğrenenin ise kalbi ferahlar…malını daha çok artırmak isteyenlerin uykusu kaçar, sıkılır…

Bir gün peygamber efendimiz ‘sallallahü teala aleyhi ve selem’ namazda selam verdikten sonra cemaati yara yara eve gittiler. Tabi Eshabı kiram çok şaşırdılar çünkü böyle bir şey adeti değildi..geri döndüklerinde sordular…buyurdu ki…

Evde 2 adet altınım vardı, namazdayken aklımı kurcaladı…hemen gidip fakirlere sadaka verdim, şimdi rahatladım… bir de bize bakın kaç rekat kıldığımızı ne okuduğumuzu unutuyoruz.

Allahü teala cümlemizi onların şefaatine nail eylesin

Fakirlere verilen sadaka namazdaki kusurları giderir..Allahü teala fakirlere kıymet veriyor ki onlara verilen sadaka bizim namazlarımızdaki kusurlarımızı örtüyor.

Vermeye alışın… Allahü teala vermenin zevkini tattırsın. Bir gün Resullullah efendimiz eve geldiler. Hazreti Aişe (Radıyallahü anha) validemize kurban etini ne yaptın diye sordular?
Hazreti Aişe; hepsini dağıttım, iki kürek bize kaldı deyince Resulullah efendimiz “iki kürek hariç hepsi bize kaldı” buyurdular. Yani verilenler bize kaldı. O ne güzel bir yol gösterici…