’ alanında bir çığır açtı

20 yıldan fazla bir süredir özellikle koruyucu genetik ve kişiye özel tıp alanında önemli çalışmalar yapmış, pek çok ilke imza atmış bilim insanı Dr. Serdar Savaş, ‘Nutrigenetik ve Kişiye Özel Beslenme’ eğitimlerinin sonuncusunu ’da gerçekleştirdi. 14-15 Nisan tarihlerinde düzenlenen ‘Nutrigenetik ve Kişiye Özel Beslenme’ eğitimine sağlık profesyonelleri ve katıldı.

Eğitimin açılışında yaptığı konuşmada Dr. Serdar Savaş, herkese benzer önerilerde bulunan standart diyetlere son veren Nutrigenetik bilimi konusunda güncel bilgileri paylaştı.

Dr. Serdar Savaş açılış konuşmasında şunları söyledi: “Her insanın genetik yapısı parmak izi gibi kendisine özeldir. Vücudun bütün biyolojik mekanizmaları bireylere göre farklılık gösterir. Kimin yağ kimin et kimin şeker yediğinde şişmanlayacağı genlere bağlıdır. Genetik yapı bilinirse en etkili beslenme programı hazırlanır. Ayrıca bireyin hastalıklardan korunmak için nasıl beslenmesi gerektiği de genlerinde yazılıdır. Tüm bunları inceleyen bilim dalına ‘Nutrigenetik’ denir. Gerek kilo vermek gerek sağlıklı ve zinde kalmak gerek yaşlanmayı geciktirmek için genetik yapıya uygun beslenmek şart. Genetik bilimindeki gelişmelerin kişiye özel sağlık uygulamalarında çok ileri düzeyde uygulama alanı bulunuyor. Bu sebeple genetik yapıyı bilmeden diyet vermek, artık son bulacak” dedi.