Tarihi Beyoğlu semtindeki tarihi yapıları gezmeye devam ediyoruz. Geçen hafta ve ’nde bitirdiğimiz gezimize, Çiçek Pasajı ve Atlas Pasajıyla başladık. Zaten İstiklal Caddesi için adete pasajlar diyarı desek yalan olmaz

’daki gezilerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Hatırlayacağınız üzere, geçen haftaki gezimizi tarihi ilçe Beyoğlu’nun İstiklal Caddesi üzerinde bulunun Galatasaray Meydanı’nda noktalamıştık. Evet bu hafta yolculuğumuza yine tarihi bir yapı olan Atlas pasajıyla başlıyoruz. , ve Sultan Abdülaziz zamanlarının ünlü bankeri Ermeni Agop Koçeoğlu tarafından 870 yılında inşa ettirilmiş.

arasında olan pasajda Sultan Abdülaziz’in özel bir dairesi de varmış. Koçeoğlu Ailesi, binayı Ermeni Kilisesi’ne devretmiş. Roma’daki bir pasajdan esinlenirek yaptırılan bina 1930 yılında Borovalı Kardeşler tarafından satın alınmış. Bir süre Borovalı Han olarak adlandırılan Atlas Pasajı’nda, dönemin en ünlü ve en güzel bale ve tiyatro eserleri sergilenirmiş.

Pasajı biraz geçtikten sonra karşımıza yine tarihi bir pasaj çıkıyor. Çiçek Pasajı yıllardır daha çok günün yorgunluğunu arkadaşlarıyla atmak için uğradığı bir mekan. 1870 yılında Yunanlı Mimar Kleanthes Zano tarafından Cite de Pera adıyla inşa edilmiş. Açıldığı dönemde, gaz lambaları ile aydınlatılan ve musluklarından su akan, bölgenin en lüks apartman daireleri buradaymış. Daha sonraları, döneminin son moda kıyafetleri tasarlayan terziler burada hizmet vermiş Beyoğlu Gezilecek Yerler arasında ilk sıralarda olan Çiçek Pasajı 2005 yılında kapsamlı bir onarımdan geçmiş ve halen yerli ve yabancı turistlerin en çok sevdiği yerlerden biri.

Çiçek Pasajı’ndan çıktıktan sonra Sahne Sokağa uğramadan geçmek olmaz. Sahne Sokak uzun yıllar Beyoğlu Balık Pazarı olarak bilinen sokakta, bugün daha çok turistlere yönelik hediyelik eşya satan dükkanları görüyoruz.

Sokakta bulunan Şampiyon Kokoreç yıllardır en sevilen yerlerden biri. Yine karşımıza bir pasaj çıkıveriyor Halep Pasajı… 1885 yılında M. Hacar Aleppo tarafından yaptırılmıştır. Son moda, takı ve aksesuar mağazaları burada bulabilirsiniz. Biraz uzağında yine bir pasaj ile karşılaşıyoruz. Avrupa Pasajı.

İstiklal Caddesi’nin en güzel pasajlarından biri olan Avrupa Pasajı, Mimar Pulgher tarafından 1870 yılında yapılmış. Pariste’de bir benzeri olan pasaja, Aynalı Pasaj da denir. Eskiden burayı aydınlatmak için yakılan gaz lambalarının ışığını yansıtmak amacıyla aynalar kullanılırmış. Pasajları olduğu kadar hanlarıyla da meşhur olan bölgenin ünlü hanları Rumeli Han- Afrika Han, tarihi görüntüleriyle dikkat çekiyor. Anadolu Han, Rumeli Han ve Afrika Han 19. yy’da Ragıp Paşa tarafından yaptırılmış. Ragıp Paşa uzun yıllar boyunca Sultan II. ’in danışmanlığını yapmış ve en güvendiği kişilerden biriymiş. Kardeşi Arif Bey , yıllarca II. ’in Saray Doktorluğu’nu yapmış. Sultan II. Padişahlıktan ayrılıp yerini V. Mehmet’e bıraktıktan sonra Ragıp Paşa, Midilli Adası’na sürgüne gönderilmiş. Anadolu Han, Rumeli Han ve Afrika Han’larının isimleri İmparatorluğu’nun hakimiyet kurduğu kıtaları temsil ediyor. Anadolu Han günümüzde Flo Mağazası’na ev sahipliği yapıyor.

Entelektüellerin buluşma adresiydi

Beyoğlu bir çok tarihi anlara ve kişilere şahitlik etmiş bir semt.

Tabii aynı zamanda bir çok kültüre mensup insanlara da. Adeta dünya medeniyetlerin buluşma adresi gibiydi. Semt bu özelliğini kaybetmesine rağmen eskiden kalan bu mirasın izlerini görüyoruz.

1960’lara kadar kentin eğlence mekânı ve kibar beylerin, hanımların uğrak yeri olma özelliğini bölgeye uğrayan aydınların da etkisi ile korumaya çalışan Beyoğlu 60’lardan sonra İstanbul’u dönüştüren göçler ve imar hareketlerinden etkilenerek özelliğini kaybeder. 1980 sonrası ise Beyoğlu yeni bir canlanma yaşamaya başlar, ona yönelik geçmiş özlemi ile yüklü bir süreç konuşulur, dillendirilir. O döneme kadar girilmeye çekinilen ve daha çok pavyon, gece kulübü, randevuevi gibi erkek egemen bir eğlence kültürünün, buna bağlı olarak da mafyatik oluşumların yoğunluk kazandığı, arka sokaklarının tümüyle yasadışılaşarak adeta girilemez sayıldığı bir süreç yaşanıyordu. 1980’lerden sonra Beyoğlu yenilenmeye, entelektüellerin gelmeye başladığı ve onlarla birlikte de sosyal canlanmanın baş gösterdiği, tüm olgularla paralel olarak da küresel eğlence sermayesinin taleplerine uygun bir eğlence semti haline dönüşmeye başladı. Beyoğlu kendini toparlayıp da yeniden sosyal hareketlilik kazanırken ve bunda da öncülüğü entelektüel camia çekerken, bununla ilintili olarak Beyoğlu’nda kitapevlerinin sayısı artmaya başlar ve Cağaloğlu’nda yoğunlaşmış olan yayıncılar Beyoğlu’na dönmeye başlar. İlerleyen yıllarda ise her tür eğlence ve müzik kendine Beyoğlu’nu üs olarak seçer.

Buna bağlı olarak da semtte eğlence sermayesinin yoğunlaşması sürer. İlerleyen yıllarda onarılıp yeniden hayat bulan pasajlar, canlı bir alışveriş imkânı verir, Beyoğlu’nu yeni baştan geçmişteki parlak günlerine döndürme çabasının bir sonucu olarak Levanten Beyoğlu’nu simgeleyen eski mekanlara yeniden hayat bahşedilir. Bunlardan bir tanesi de “Markiz ve Le Bon Pastaneleri”. Bu pastanelerin de açılması ile Beyoğlu nostaljisinde büyük bir adım daha atılmış olur.