Megakent’teki bu haftaki durağımız Tuzla. Eskilerin İstanbul’un yazlık yeri olarak da bilinen bu sahil ilçesinin geçmişi Bakır Çağ Dönemine kadar uzanıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde de önemli bir yer olan Tuzla’da İçmeler mahallinde bulunan Kaplıcalar’da doğal mineralli suların kaynağında bulunan 70 dönüm arazi üzerine kurulmuş tesiste, insan sağlığına çok faydalı olan bu sulardan yararlanmaktalar.

İstanbul’da gezilerimize hız kesmeden devem ediyoruz. Bu haftaki durağımız eski İstanbulluların yazlık mekanı olarak bilinen bir sahil ilçesi Tuzla’dayız.

Tuzla, Osmanlı döneminden öncede bir yerleşim birimi olarak göze çarpan bir yer. Tuzla bir Rum balıkçı köyü olarak da biliniyor. Ancak, Tuzla’nın en eski tarihi Bakırtaş dönemine kadar gidiyor. Tuzla İlkokulunun yapımı sırasında, Bakırtaş dönemine ait çanak-çömlek bulunmuş. Bunun dışında: Tuzla’da çok sayıda Bizans devrinden kalan mimari unsurlara rastlanılıyor.

1972 yılında yapılan ilk tarihi kazıda, Bizans devri kilisesi ortaya çıkarılmış. İkinci kazıda ise, Ekrembey Adasında yapılmış olan Saint Andre Manastırı ortaya çıkarılmıştır. İncir Adasında, Hagios Gikara Manastırı, Tuz Burnunun kuzeyinde yarımadada Hagios Geogios Manastırı bulunuyor. Evet, Tuzla’da, tarihi eser olarak: 7 kilise ve Padişah I. Ahmet zamanında yapılan bir cami bulunuyor. Orhanlı Köyünün 600 yıl kadar önce kurulduğu tahmin ediliyor. Aydınlık Mahallesi de tarihi bir mahalle.

İstanbul’un sahil yerleşimlerinden olan Tuzla’da: ve Rumlar, uzun yıllar birlikte yaşamışlar. Lozan antlaşmasından sonra, mübadele sonucu Selanik’ten gelen buraya yerleştirilmişler. Günümüzde, burada, Bizans döneminden kalan bazı kalıntılar, hala görülebiliyor. Tuzla, engebeli bir toprak yapısına sahiptir. Kıyısı ise, burunlarla ve koylarla girintili ve çıkıntılıdır. Marmara Denizinde 13 km. lik kıyı şeridine sahiptir. Denize yakın kesimlerde oldukça geniş düzlükler yer alır. İçerilere gidildikçe yükseklik artar. İçmeler mahallinde, Evliya Çelebi Mah. Hatboyu Caddesinde bulunuyor. E-5 karayolunun 400 metre güneyinde, sahil yolu üzerinde, Sabiha Gökçen Havalimanına 17 km. uzaklıktadır. Tuzla içmeleri hakkında en eski bilgiler 1611 tarihli Evliya Çelebi Seyahatnamesinde yazılı. Kitapta, içmelerin ününden ve faydalarından söz ediliyor. Buradaki tesisler: 1927 yılında işletilmeye başlanmış. 1990 yılından itibaren de ve modern bir görünüşe kavuşturulmuş. Gelen ziyaretçiler, doğal mineralli suların kaynağında bulunan 70 dönüm arazi üzerine kurulmuş tesiste, insan sağlığına çok faydalı olan bu sulardan yararlanmaktalar.

Tesiste, kaplıca, programlarının yanı sıra check-up, akapunktur ve masajla tedavi edilen bazı rahatsızlıklar için de geliniyor. Kaplıca tesisinde 45 otel odası bulunuyor. Açık yüzme havuzu, hidromasajlı küvetler, masaj, mini golf, , , masa tenisi, tenis, yürüyüş ve koşu parkuru, mini hayvanat bahçesi var. Ayrıca ’ne de uğramadan geçilmez. Tuzla ilçesinin yolu üzerinde bulunmaktadır. 2006 yılında hizmet vermeye başlayan İdris Güllüce Kütüphanesi içinde barındırdığı 30 binden fazla kitap ile araştırmacıların ve öğrencilerin gözdesi olmuştur. Kütüphane üç katlı bir binaya sahip. İdris Güllüce Kütüphanesinin birinci katında ansiklopedi,

felsefe ve psikoloji alanına ait kitaplar, ikici katında; dil bilimler, bilimleri, matematik ve toplum bilimlerine ait kitaplar, üçüncü katında ise tarih, coğrafya ve dünya edebiyatına ait kitaplar bulunmaktadır. Okuma ve araştırma merakınız varsa aradığın her kitabı bulacağınız bu kütüphaneye gitmenizi tavsiye ederim.

 

Şelale Eğitim Parkı

Tuzla’da bulunan Şelale Eğitim Parkı dinlenmek ve güzel bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin ilgi odağıdır. Bu park içerisinde; restoran, kafe, amfi tiyatro, lunapark, olimpik bay ve bayan havuzu, sıpa merkezi, çocuk ve araç müzesi, camii, gemi restoranı ve küçük bir çarşı bulunmaktadır. Yaşam yeri olarak tasarlanan bu parkın içinde yapay şelale ve süs havuzu bulunmaktadır. Yeşil alanı ile hayran bırakan bu parkta keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

 

Holografik Hayvanat Bahçesi

Tuzla Şelale Eğitim Parkında bulunmaktadır. Türkiye’nin ilk Holografik hayvanat bahçesi olan bu bahçede nesli tükenmek üzere olan ya da tükenen 50’den fazla hayvan hologram teknolojisi ile yer almaktadır. Nuh’un Gemisi tarzında yapılan Hayvanat Bahçesinde bulunan hayvanlar gerçek boyutu ile üç boyutlu tarzda yapılan maketlerden oluşmaktadır. Özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi gören Holografik Hayvanat Bahçesi görülmesi gereken yerlerdendir.