Bu haftaki gezi programımıza tarihi bir semti aldık. Tarihi boyuncu bir çok el değiştiren ’un bu güzel ilçesi Üsküdar, padişahların konaklama noktası olmasıyla da tanınır. Megakent’in bu tarihi ilçesi, Bizans’ın Asya’ya giden ticari yollarının başlangıcıdır ve önemini yüzyıllar boyunca zenginleşen tarihi ve mimari unsurlar ile korumuştur.

İstanbul’daki gezilerimizi sürdürüyoruz. Üsküdar gezilecek yerler bakımından İstanbul’un en zengin semtlerinden biridir. Bu tarihi yerleşim yeri, İstanbul Boğazı, Kadıköy, Beykoz ve Ümraniye ile çevrelenmiştir.

“Scutari” olarak da bilinen Üsküdar bu adını Kız Kulesi’nin karşısında bulunan Scutarion Sarayı’ndan almaktadır. Semtin bir diğer adı Evliya Çelebi tarafından verilen “Eski Dar”dır. Yerleşim yeri olarak kullanılmaya başladıktan sonra birçok kez el değiştiren Üsküdar’da Fenikeliler, Megaralılar, Romalılar, Atina ve Spartalılar yaşamıştır.

Haçlı seferleri sırasında yağmalandıktan sonra bir süre Latin uygarlığı egemenliğinde kalmıştır. Selçuklular dönemi ile Türkler Üsküdar ile tanışır. Üsküdar gezilecek yerler listemizin en önemli yerlerinden olan Kız Kulesi, İstanbul’un sembollerinden biridir. Kule, küçük bir kayalık üzerinde Boğaz ile Marmara Denizi’nin birleştiği yerde, karaya 180 metre mesafede. Bu kulenin yapımı ve varlığı ile ilgili birçok rivayet bulunmakta. Kayalığın MÖ. V. Yüzyılda Atinalı bir kumandan tarafından koruma amaçlı yapıldığı, sonrasında kulenin inşası ile deniz feneri, atışların karşılanma noktası gibi amaçlarla kullanıldığı, bir dönem karantina hastanesi olarak kullanıldığı, 20. Yüzyılın başında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca kullanıldığı bilinmektedir.

Kız Kulesi ile ilgili en ünlü efsane ’nun bir gece rüyasında kızının bir yılan sokması sonucu öleceğini görmesi ve bunu engellemek için denizin ortasındaki bu kuleyi inşa ettirdiği. Kule, 2000’li yıllarda yapılan yenileme çalışmalarının ardından restoran, kafeterya ve hatıra eşya satışının yapıldığı bir yere dönüştürülmüştür. Kuleye ring seferleri ile ulaşmak mümkündür.

Kızkulesi’ne gidemiyorsanız bile karşısında deniz kenarındaki kafelerde bir şeyler içip manzaranın ve bu eşsiz atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. İstanbul’un en güzel camilerinden olan Yeni Camii, Valide Sultan Camii adıyla da bilinir. 1708 – 1710 yılları arasında III. Ahmet’in annesi Gülnuş Emetullah Valide Sultan için yaptırılmıştır. Mimari açıdan hem Osmanlı hem de barok özelliklerinin görülmesinin nedeni Osmanlı mimarisinin geçiş dönemlerinden birinde yapılmış olması. Camii bünyesinde bir külliye ve Kuran kursu bölümü de bulunmakta. Valide Sultan’ın türbesinin yanında bir sebil ve şadırvan da vardır. Camii iki minarelidir ve her bir minarede üçer tane şerefe bulunmakta. Yapının iç kısmında kullanılan İznik çinileri görkemli bir atmosfer yaratmaktadır.

 

290 YILLIK ÇEŞME

III. Ahmet Çeşmesi, İstanbul gezilecek yerler listemizin önemli yapılarından. ’ndaki çeşme, 1703 – 1730 yılları arasında Mehmet Ağa tarafından yapılmıştır. Deniz kenarında inşa edilen çeşme, zaman içerisinde günümüzdeki yerine taşınmıştır. III. Ahmet Çeşmesi 1932 ve 1955 yıllarında onarılmıştır. Bu tarihi yapının üzerinde Şair Nedim, Şakir, Kırımlı Mustafa’nın ünlü dizeleri görülebilir. Rokoko mimarisi ile yapılan çeşme, fıskiyeli değil sebil şeklindedir. Bu arada imzalı Külliyesi ve Camii, Üsküdar İskele Meydanı’nın karşısında bulunmakta. III. Ahmet Çeşmesi’nin arkasındaki yapı, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı tarafından 1546 – 1548 yılları arasında yaptırılmıştır. Yapı içerisinde cami, medrese, mektep, imaret, han ve türbe bölümleri var. Külliye ve cami bünyesinde ’ın oğulları, Sadrazam İbrahim Ethem ve Kaptan-ı Derya Sinan Paşa türbeleri de görülebilir.

Eski Valide Sultan Külliyesi ve Camii

Eski Valide Sultan Külliyesi ve Camii, Mimar Sinan tarafından Topbaşı’nda yapılmıştır. 1577 – 1583 yılları arasında inşa edilen yapı, Sultan Selim’in eşi ve Sultan Murad’ın annesi Nurbanu için. Diğer adı olan Eski Valide Camii’de külliye ve caminin yanı sıra medrese, darüşşifa, tabhane, imaret, hamam ve kervansaray bölümleri de görülebilir. 18 pencereli ana kubbe, yarım kubbeler ile güçlendirilmiştir.