Sürücüler artık daha dikkatli olmak zorunda. Araç kullanırken cep telefonu kullanana ve arka koltukta kemer takmayanlar için EDS dönemi başlıyor. Ayrıca kazalarda 5 ve üzeri kusuru olan sürücüyü de eğitim verilmesi gündemde

Yollarda dikkat etmeden kullanan ve hata yapan sürücüler artık daha dikkatli olmak zorunda. İçişleri Bakanı , Trafik Güvenliği ve Karayolu Taşımacılığı Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada önemli bilgiler verdi.

Soylu, ön tarafta oturanların yanı sıra arka tarafta da emniyet kemeri takmayanların KGYS, EDS ve PTS üzerinden alınan görüntülerle tespit edileceğini söyledi.

CEP TELEFONUNA KAMERA TESPİTİ

Ayrıca sürüş esnasında cep telefonu kullananların hem kendileri hem de başkalarının hayatını tehlikeye attıklarını ifade eden Soylu, ”Bu noktadaki denetimlerimizi de artıracağız ve tıpkı emniyet kemerinde olduğu gibi KGYS, EDS ve PTS üzerinden cep telefonu kullanımlarının tespitini sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

5 VE ÜZERİ KUSURU BULUNAN SÜRÜCÜYE EĞİTİM

Bakan Soylu ayrıca, Trafik kazalarında 5 ve üzerinde kusuru bulunduğu tespit edilen 10 bin sürücüden ilk aşamada binine eğitim verileceğini belirtti. Bu konudaki hedefin 10 bin olduğunu da sözlerine ekledi.